Strona głównaPracaCzekają nas masowe zwolnienia osób po pięćdziesiątce?

Czekają nas masowe zwolnienia osób po pięćdziesiątce?

Ekonomiści uważają, że w 2009 roku może stracić pacę nawet 40 tysięcy osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze tzw. wieku ochronnego (zostało im więcej niż cztery lata do emerytury).
Choć eksperci nie są zgodni co do wizji efektów kryzysu finansowego w naszym kraju, to jednak pozostają jednomyślni co do tego, że w przyszłym roku czy to łagodna, czy ostra stagnacja gospodarcza doprowadzi do wzrostu bezrobocia. Stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom – 8,8 procent w październiku 2008, w końcu 2009 – jak uważa Lars Christensen, ekonomista Danske Bank – wzrośnie do 12-13 procent.

W grupie najbardziej zagrożonych zwolnieniami są z jednej strony ludzie młodzi, których pracodawcy muszą wysyłać na kolejne szkolenia, aby byli dobrze przygotowani do wykonywania podjętej aktywności zawodowej, z drugiej strony zaś osoby dojrzałe – mogą stracić pracę z powodu obawy firm przed tym, że na cztery lata przed emeryturą zacznie chronić ich przed zwolnieniem prawo pracy.

„W sytuacji spowolnienia najbardziej zagrożeni są najpierw pracownicy, którzy zawarli z firmami umowy-zlecenia, tacy, którzy pracują na część etatu, a potem młodzi i osoby po 50. roku życia – powiedziała „Rzeczpospolitej” Maria Drozdowicz-Bieć, profesor SGH.

W przypadku zmniejszenia liczby zamówień, firmy ograniczają koszty m. in. poprzez zwalnianie pracowników. Najpierw rezygnują z najmłodszych i najstarszych pracowników, najbardziej zagrożeni są ci, którzy nie mają jeszcze osłon przedemerytalnych, najłatwiej ich zwolnić nie łamiąc prawa.

Odpowiedzią na problemy z pracą osób po pięćdziesiątce miał być rządowy program "Solidarność Pokoleń 50+". Jego realizacja pochłonie do 2015 roku około 12 miliardów złotych, środki mają być uzyskane z Funduszu Pracy i unijnego programu "Kapitał Ludzki". Zgodnie z założeniami programu pracodawcy, którzy zatrudnialiby osoby po 50-tce, nie płaciliby składek na Fundusz Pracy. Jednak sprzeciw ministra finansów może wstrzymać rozwój rządowego przedsięwzięcia.

Jak pisze dziennik Polska, najgorszy scenariusz zakłada, że będą osoby, które zostaną zwolnione, a od przyszłego roku nie będą im przysługiwały emerytury pomostowe. Nie dość, że nie będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę, to jeszcze żaden pracodawca nie będzie chciał ich zatrudnić.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy