Strona głównaPraca800 tysięcy seniorów wróci do pracy?

800 tysięcy seniorów wróci do pracy?

„Rząd liczy, że dzięki programowi "Solidarność pokoleń 50+" do 2013 roku 700-800 tys. osób po 50. roku życia wróci na rynek pracy” – stwierdził Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska.
800 tysięcy seniorów wróci do pracy? [© Monkey Business - Fotolia.com] Boni zrelacjonował rządowe pomysły na rozwój i wdrażanie wspomnianego programu. Należą tu m. in. zasada prymatu zatrudnienia nad transferami społecznymi, solidarności pokoleń i budowania konkurencyjności, a także zasada „dalekiego horyzontu”, zgodnie z którą przedsięwzięcia podjęte przez władze mają być dalekosiężne; całkowitą ich realizację przewiduje się na lata 2015, a nawet 2030.

"Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50. roku życia, to budżet zyska 15-16 mld zł z wpływów podatkowych. Ulga dla systemu ubezpieczeń społecznych, który nie będzie musiał wypłacać świadczeń dla tych osób, to kolejne 16 mld złotych" - powiedział sekretarz stanu na spotkaniu z przedsiębiorcami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Projekt aktywizacji zawodowej osób po pięćdziesiątym roku życia będzie realizowany od 2009 roku, przez pierwsze pięć lat koszt programu wyniesie 12 miliardów złotych, większą część tej kwoty otrzymamy od Unii Europejskiej.

Jak tłumaczył Boni, "Solidarność pokoleń 50+" ma, poprzez działania w szerokim zakresie, zaktywizować osoby po pięćdziesiątym roku życia do podnoszenia kwalifikacji i pozostania na rynku pracy. Ma również zachęcić pracodawców do zatrudniana seniorów oraz minimalizować liczbę ludzi, którzy chcą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Wśród przedsięwzięć związanych z projektem znajdują się m. in. przeniesienia wypłaty zasiłków chorobowych z przedsiębiorców na ZUS, zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zniesienie okresu ochronnego dla pracownika będącego 4 lata przed emeryturą.

Minister Boni zaznaczył, że w 2030 roku w Polsce będzie żyło 2 miliony ludzi powyżej 80. roku życia. Już dziś więc należy zastanowić się, jakie usługi będą niezbędne dla tych obywateli oraz jak zapewnić im dobrą opiekę medyczną.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:20:58, 07-04-2008 sToRcZyK

    Oj chciałoby się dorobić do skromnej emerytury a zarazem podniósłby się standard życia i nie oglądałoby
    się każdej złotówki ze wszystkich stron i nie mieć poczucia bezsilności.
  • 18:37:17, 07-04-2008 siekierka

    Chciałaby dusza do raju, ale ograniczniki zdrowia nie dają. Po pierwsze - kruche kości, które od lat się nie zrastają. Po drugie -niewydolne płuca, które nie pobierają tleny w ilości wystarczającej na normalna egzystencję. Po trzecie - podupadający nieodwracalnie wzrok, ograniczający możliwość czytania. Po czwarte - aaa tam... dość tej wyliczanki ...
  • 18:50:38, 07-04-2008 Malgorzata 50

    siekierko kochany,a jakaś praca w domu....???? Tłumaczenia np.albo fachowa merytoryczna korekta prac z twojej dziedziny? Gdybyś tak np. mógł sobie zorganizować pomocne "oko". Niestety choroba to rzecz straszna i na nią ,żadne "tryndy" czy "programy naprawcze" nie działają .Ale i tak jesteś niezwykle dzielnym facetem...
  • 19:08:01, 07-04-2008 Sunshine

    Hm.....
    coś chyba zmieniło się jednak na rynku pracy
    dla ludzi w naszym wieku.
    Kiedy, jak co roku zwróciłam się z prośbą o przedłużenie zatrudnienia o kolejny rok/jak to było dotychczas/
    dostałam przedłużenie na.......2 lata

    tylko czy ja tyle wytrzymam
  • 19:11:24, 07-04-2008 grazyna

    Sunshine gdzie pracujesz?
  • 19:14:34, 07-04-2008 Sunshine

    Budżetówka
  • 19:18:23, 07-04-2008 grazyna

    szkolnictwo, kolej, słuzby mundurowe, drogowe, opieka paliatwna, wolontariat?
  • 19:30:34, 07-04-2008 siekierka

    Praca w domu powiadasz Małgosiu? Może jakieś korekty dla poważnych wydawnictw książkowych. Ale wymagałoby to sporej pracy organizacyjnej. A to jest w tej chwili najtrudniejsze jeśli nie niemożliwe, bo wymaga ruchu. Wierzyć sie nie chce, że jeszcze kilka lat temu mimo skromnej postury, byłem w ciągłym ruchu...
  • 11:10:31, 18-04-2008 hannabarbara

    Cytat:
    siekierka
    Chciałaby dusza do raju, ale ograniczniki zdrowia nie dają. Po pierwsze - kruche kości, które od lat się nie zrastają. Po drugie -niewydolne płuca, które nie pobierają tleny w ilości wystarczającej na normalna egzystencję. Po trzecie - podupadający nieodwracalnie wzrok, ograniczający możliwość czytania. Po czwarte - aaa tam... dość tej wyliczanki ...
    Możesz sobie wyliczać ile chcesz, a ja i tak Cię lubię i czytam!
    Inna sprawa, ze nie lubię Twoich pogladów politycznych. Ale jakoś to przecierpiam! Cóż nie ma ludzi bez wad.
    ... zobacz więcej
  • 09:32:44, 17-05-2011 ~gość: krystyna65wr

    Jestem tu po raz pierwszy./zarejestr.17.05.2011/
    pomóżcie...chociaż jestem osobą w wieku 67 lat ale dyspozycyjna ...chciałabym cos robić..jestem osobą samotną..wpadam w dołek samotności...mieszkam z córką i małymi wnukami ale niestety pozostawili mnie na pastwę losu.
    może ktoś coś pomoże..aby nie wpadać w dalszą chandrę..."że jestem nie potrzebna"
    pozdrawiam..

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy