Strona głównaPraca4 maja - święto strażaków

4 maja - święto strażaków

Ratują życie i mienie, czasem ryzykując własne zdrowie i życie. Dziś strażacy obchodzą swoje święto - w dzień swojego patrona, świętego Floriana.
4 maja - święto strażaków Święty Florian to męczennik i święty katolicki z trzeciego wieku. Według przekazów był on organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. Został stracony 4 maja 304 roku za stanięcie po stronie prześladowanymi legionistów rzymskich, będących chrześcijańskimi. Jest patronem pracujących w zawodach wiążących się z ogniem: przede wszystkim strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej,
świadom podejmowanych obowiązków strażaka
UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ
Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia
ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania,
ŚLUBUJĘ
przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać
polecenia przełożonych.
ŚLUBUJĘ
strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru,
godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad
etyki zawodowej."
- tak brzmi rota ślubowania strażaka PSP.

od lat plasują się w czołówce lub na pierwszym miejscu rankingów popularności grup zawodowych. Nic dziwnego - ich pomoc pozwoliła wielu ludziom uratować życie, zdrowie i majątek, a ich codzienna działalność także służy ludziom. Biorą udział w ratowaniu ofiar zarówno największych katastrof, w gaszeniu pożarów - tych dużych jak i tych małych, ale też w działaniach prewencyjnych - zabezpieczeniu przeciwpożarowym i .

Dziś przypada rocznica 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim w Warszawie będą miały miejsca zarówno uroczystości oficjalne (w tym promocje nowych strażaków PSP) jak i strażacki piknik w ramach którego odbędą się koncerty strażackich orkiestr dętych, pokazy zabytkowych oraz nowoczesnych samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego, a także konkurencje dla dzieci i młodzieży.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy