Strona główna Praca Wiadomości

NBP: rośnie popyt na pracę

© stefanolunardi - Fotolia.comPopyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, choć zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z kwartalnego raportu NBP o rynku pracy. Coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.

więcej »

Prezent od szefa? Skrócenie godzin pracy w Wigilię

© Africa Studio - Fotolia.comCzy w Wigilię, która jest zwykłym „dniem roboczym" pracujemy tak samo jak w inne dni? Niezupełnie - czterech na dziesięciu Polaków miało 24 grudnia wolne, zaś kolejne 25 proc. wyszło do domu wcześniej niż zazwyczaj.

więcej »

Rząd chce zwiększyć zatrudnienie seniorów

© mariesacha - Fotolia.comRząd zamierza pomóc seniorom na rynku pracy. Według rządowych planów, w 2020 roku współczynnik zatrudnienia w grupie 55-64 lat miałby wzrosnąć do poziomu 50 proc. Przyjęty przez rząd program „Solidarność Pokoleń” jest aktualizacją programu z roku 2008. Dotychczasowa jego realizacja przyczyniła się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia tej grupy osób z 31,6 proc. w 2008 r. do 38,7 proc. w 2012 r.

więcej »

Czy zły strój może kosztować nas pracę?

fot. dress_code_fotoDress code to zbiór zasad, które normują sposób, w jaki ubieramy się w pracy. Niewłaściwie dobrany strój może się okazać czymś poważniejszym niż zwykła gafa – niekiedy trzeba będzie liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Skąd pracownik ma wiedzieć jak się ubierać? Co stanie się, gdy pracownik złamie firmowy dress code?

więcej »

Zwolnienia grupowe. Co się należy pracownikowi?

fot. ludzie-grupoweKażdy z nas obawia się zwolnienia z pracy, nic dziwnego zatem, że takie hasła jak: redukcje etatów, czy cięcia kosztów jeszcze wzmagają ten strach. W wielu branżach jeszcze w tym roku zapowiedziano redukcje kadrowe. Zdarza się, że pracodawca chce przeprowadzić zwolnienia grupowe. Na czym one polegają i jakie prawa przysługują pracownikom znajdującym się w takiej sytuacji?

więcej »

Palący pracownik palącym problemem pracodawcy?

© csaba fikker - Fotolia.comTemperatury spadają, deszcz siąpi coraz częściej, ale nawet przy najgorszej pogodzie, pod biurami można spotkać grupki stłoczonych i zmarzniętych pracowników, nerwowo zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy, szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.

więcej »

Dyżurowanie obowiązkiem pracownika

© rangizzz - Fotolia.comZdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.

więcej »

Praca w Polsce - podwyżki tylko do 30-tki?

© sepy - Fotolia.comWzrost wynagrodzeń wraz z wiekiem i doświadczeniem to jedno z podstawowych oczekiwań pracowników. Ostatnie dane opracowane przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają jednak złudzeń. Po 5-10 latach od rozpoczęcia kariery zawodowej, czyli zwykle w wieku ok. 30 lat, wysokość wynagrodzeń Polaków stabilizuje się i nie ulega większym zmianom aż do emerytury.

więcej »

ZUS sprawdza zwolnienia chorobowe

© Creativa - Fotolia.comNiemal 50 mln zł wstrzymanych lub cofniętych świadczeń chorobowych – to efekt kontroli zwolnień lekarskich ZUS w III kwartale tego roku. ZUS-owi na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnień lekarskich udało się przyłapać 1.400 osób.

więcej »

Bezrobocie postarza mężczyzn

© SP-PIC - Fotolia.comNaukowcy twierdzą, że bezrobotni mężczyźni wykazują więcej oznak stresu w DNA.

więcej »

Strony : [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46]

Polecamy Poradnik-zdrowia.pl eGospodarka.pl Kosciol.pl Umierać po ludzku Oferty pracy