Strona głównaPracaRząd: seniorzy do pracy

Rząd: seniorzy do pracy

Rząd na wczorajszym posiedzeniu przyjął program "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+". Zadaniem programu będzie wydłużenie aktywności zawodowej pracowników po 50-tym roku życia.
Na pakiet rozwiązań zwiększających zatrudnienie złożą się m.in. obniżenie kosztów pracy związanych z zatrudnieniem pracowników „50+”, zmiana systemu szkoleń i podnoszenia kwalifikacji oraz wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia.

Obniżenie kosztów pracy będzie polegało na zwolnieniu pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, za osoby w wieku przedemerytalnym (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn). Ponadto pracodawcy będą czasowo zwolnieni z odprowadzania składek, w przypadku zatrudnienia osób bezrobotnych w wieku „50+”.

Program przewiduje także zmniejszenie liczby dni chorobowych (z 33 do 14 dni w roku), za które pracodawcy wypłacają wynagrodzenie, w przypadku pracowników po 50-tym roku życia. Dla tej grupy wiekowej przewiduje się również ułatwienia w organizowaniu bezpłatnego dojazdu do pracy, szerokie możliwości korzystania z doradztwa zawodowego poprzez tworzenie systemu bezpłatnych szkoleń skierowanych wyłącznie do osób w wieku 45 lat i więcej, budowanie indywidualnych planów wsparcia dla bezrobotnych, zagrożonych utratą pracy i biernych zawodowo, tworzenie indywidualnych ścieżek kształcenia, promocję profilaktyki zdrowotnej oraz uelastycznienia czasu pracy dla pracowników po 50-tym roku życia.

Łączne skutki realizacji programu Solidarność pokoleń „50+” w latach 2009-2015 wyniosą ok. 23 mld zł. Program finansowany będzie ze środków budżetowych oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacja przyczyni się równocześnie do wzrostu wpływów budżetowych - chociażby z tytułu podatku dochodowego.

Według rządowych zamierzeń, program powinien przyczynić się do osiągnięcia do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia dla osób w wieku 55-64 lata na poziomie 50 proc. W Polsce wskaźnik ten spadł z 34 proc. w 1997 r. do 28 proc. w 2006 r.

Zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób po 50. roku życia jest niezbędne dla utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego. Najbardziej intensywne działania dotyczące programu będą realizowane do 2015 r., ponieważ w tym okresie Polska będzie otrzymywać najwięcej środków finansowych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy