Strona głównaPracaPoszukiwania pracy: 50 lat? A to dziękujemy... strona 3 / 3

Poszukiwania pracy: 50 lat? A to dziękujemy...

strona 3 / 3

Poszukiwania pracy: 50 lat? A to dziękujemy...
Biorąc pod uwagę fakt starzenia się naszego społeczeństwa i konieczne jest wprowadzenie pewnych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji osób starszych na rynku pracy. Chodzi o takie działania, które zapewniłyby dłuższe utrzymanie osób starszych w aktywności zawodowej z uwzględnieniem ich potrzeb i zachowaniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Jednym z takich rozwiązań byłoby przeprowadzenie kampanii informacyjnych promujących wśród pracodawców ideę zarządzania wiekiem. Zarządzanie wiekiem to zestaw działań wewnątrz przedsiębiorstw i instytucji, które pozwalają racjonalnie wykorzystywać posiadane zasoby ludzkie, w tym pracowników w wieku starszym. W Polsce jest to ciągle temat nowy, który dopiero zaczyna funkcjonować w przestrzeni publicznej. Tymczasem – jak twierdzą eksperci – umiejętne stosowanie narzędzi zarządzania wiekiem powinno być standardem polityki zarządczej przedsiębiorstwa. Dlatego tak istotne jest upowszechnianie i intensywne promowanie idei zarządzania wiekiem.

Opracowane w ramach projektu „Z wiekiem na plus – szkolenia dla przedsiębiorstw” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Wstępne standardy zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach” stanowią kompendium wiedzy na temat rozwiązań, które sprawdziły się w krajach Europy Zachodniej i mogą przynieść korzyści także polskim przedsiębiorstwom. Rekomendowane działania - skierowane zarówno do małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw i organizacji - odnoszą się do następujących obszarów: rekrutacja i selekcja; kształcenie ustawiczne; rozwój kariery zawodowej; elastyczne formy pracy; ochrona i promocja zdrowia oraz projektowanie stanowisk pracy; przesunięcia pomiędzy stanowiskami oraz zakończenie zatrudnienia i odejście na emeryturę. Przedsiębiorstwa mające zamiar zastosować zarządzanie wiekiem powinny dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znajdują i wybrać z dostępnego katalogu narzędzi kilka takich, które są najlepiej dostosowane do potrzeb firmy i mogą potencjalnie przynieść najwięcej korzyści.

Kolejnym istotnym działaniem na rzecz dłuższego zatrzymania osób starszych na rynku pracy jest przełamywanie stereotypowego postrzegania osób starszych jako biernych, mało wydajnych, nieprzejawiających inicjatywy lub niechętnych do uczenia się nowych rzeczy. Potrzebne jest także promowanie pozytywnego wizerunku starszych pracowników jako osób lojalnych, sumiennych, dokładnych i przywiązanych do miejsca pracy. Prowadzić to będzie stopniowo do utrwalenia w świadomości pracodawców przekonania, że starsze osoby to wartościowi pracownicy. Do poprawy sytuacji osób starszych na rynku pracy niewątpliwie przyczyniłoby się także przeprowadzenie kampanii społecznych i informacyjnych na temat zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, skierowanych zarówno do pracodawców, pracowników, jak i osób poszukujących pracy. Osoby zajmujące się rekrutacją personelu w przedsiębiorstwach i instytucjach powinny zostać przeszkolone z zakresu przepisów prawa antydyskryminacyjnego.

Podsumowując – w obliczu wyzwań demograficznych i starzejącego się społeczeństwa nie będzie możliwe osiągnięcie stabilnej, rozwijającej się gospodarki bez takiego rynku pracy, w którym starsi pracownicy będą brać aktywny udział i w którym będą uczestniczyć na równych zasadach.

Strony : 1 2 3
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 03:11:58, 25-01-2013 ~gość: 46.169.15.xxx

    Artykuł to takie gadanie po próżnicy ble ble bla bla - nic nie zmienia. Proszę zerknąć na wszelkiego rodzaju portale ogłoszeniowe o pracy - dość częste są zastrzeżenia : "zatrudnimy w wieku do 35 lat /lub/ 45lat " albo "zatrudnimy tylko studenta/tkę " ( takie ukryte limitowanie wieku ) itp.
    Tak zwana PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY ( raczej absolutnej nieudolności ) jest fikcja na polskim rynku pracy . Ani nie ma takich możliwości ani też chęci do nadzorowania rynku pracy i egzekwowania przepisów - wszystko w imię chronienia tzw "pracodawcy" ( często złodzieja i oszusta).
    PS. określenie "pracodawca" chyba jest fałszywką bo to ja jako pracownik daje swoja prace anie gostek który mnie zatrudnia i wyzyskuje !
    Może ZATRUDNIACZ byłoby właściwe ? Propozycje proszę !
    pzdr
    As
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy