Strona głównaPracaZwiązki zawodowe: nieefektywne ale potrzebne

Związki zawodowe: nieefektywne ale potrzebne

Stopień uzwiązkowienia jest w Polsce niewielki, do związków zawodowych należy zaledwie sześciu na stu dorosłych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jedna trzecia zatrudnionych deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie działają związki zawodowe, ale większość do nich nie należy. Tylko jedna siódma pracowników przedsiębiorstw, w których są związki zawodowe, ocenia ją pozytywnie. Także na poziomie krajowym skuteczność działania związków zawodowych postrzegana jest nie najlepiej, nawet przez przeważającą część tych, którzy do nich należą. Wśród Polaków przeważa jednak przekonanie, że działalność związków jest korzystna dla kraju, a ich wpływ na politykę powinien być większy niż jest obecnie.
Związki zawodowe: nieefektywne ale potrzebne Członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu dorosłych Polaków (6%), to jest około jednej ósmej pracowników najemnych (12%). Najczęściej deklarowana jest przynależność do NSZZ „Solidarność”, a nieznacznie rzadziej – do związków zrzeszonych w OPZZ. Nieco mniej zatrudnionych należy do organizacji skupionej w Forum Związków Zawodowych. Zbliżony odsetek stanowią członkowie związków zawodowych niezrzeszonych w centrale.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku liczba członków związków zawodowych była ponad trzykrotnie wyższa niż obecnie. Największy spadek nastąpił w latach 1991–1995 (z 19% do 11%). Od początku ubiegłej dekady odsetek osób należących do organizacji związkowych nie przekracza jednej dziesiątej ogółu dorosłych; w ostatnich sześciu latach utrzymuje się na stabilnym poziomie (6–7%).

Starsi, w państwowych firmach

Związkowcy są przeważnie niż pracownicy nienależący do związków. Średni wiek pracownika należącego do związku zawodowego to 44 lata, a pracownika niezrzeszonego – 39 lat (czyli tyle, ile średnia wieku wśród ogółu pracowników najemnych). Członkostwo w związkach zawodowych jest niezależne od płci.

Do związków zawodowych częściej należą osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych. Ponad trzykrotnie rzadziej zrzeszeni w tego typu organizacjach są pracownicy firm prywatnych, a ponad dwukrotnie rzadziej – pracownicy zakładów o mieszanej formie własności (spółkach właścicieli prywatnych i państwa). Relatywnie najwięcej związkowców jest wśród osób pracujących w przemyśle, a także oświacie, ochronie zdrowia oraz administracji publicznej, z kolei stosunkowo najmniej – wśród zatrudnionych w handlu i usługach. Związkowcy to relatywnie częściej osoby pracujące w dużych przedsiębiorstwach. Rzadko w organizacjach pracowniczych zrzeszeni są ludzie z małych firm.

Nieco więcej niż jedna trzecia zatrudnionych (35%) pracuje w przedsiębiorstwach, w których działają związki zawodowe, z czego około połowy (18%) ma ich kilka. Do związków zawodowych należy jedna trzecia badanych mających dostęp do tych organizacji w swoich zakładach pracy (34%).

Związki zawodowe działają w ponad połowie średnich i w ponad dwóch trzecich dużych przedsiębiorstw. Najlepiej uzwiązkowione są takie branże, jak oświata, nauka, ochrona zdrowia oraz administracja, z kolei najsłabiej – budownictwo i usługi.

Niefektywne ale potrzebne

Efektywność związków zawodowych jest niezbyt duża. Niewielu zatrudnionych w przedsiębiorstwach, w których są związki zawodowe, postrzega ich działalność jako skuteczną (15%). Dwie piąte (39%) twierdzi, że związki zawodowe w ich zakładach pracy starają się, lecz niewiele udaje im się osiągnąć. Zbliżona grupa (40%) nie dostrzega żadnych efektów ich działalności.

Działalność związków zawodowych postrzegana jest raczej pozytywnie. Ponad dwie piąte badanych (44%) ocenia ją jako korzystną dla kraju, natomiast jedna czwarta (26%) twierdzi, że jest niekorzystna. Efektywność działań związków zawodowych na poziomie kraju jest oceniana raczej sceptycznie. Blisko połowa Polaków (48%) uważa, że nieskutecznie bronią one , natomiast przeciwny pogląd wyraża niespełna co trzeci dorosły (29%).

Przeważająca część badanych (51%) sądzi, że wpływ związków zawodowych na rządzenie krajem jest zbyt mały. Co dziesiąty (11%) uznaje, że jest on zbyt duży, a niespełna co siódmy (15%) określa go jako odpowiedni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy