Strona głównaPracaTylko praca i brak zabawy? Takie życie jest nudne, potwierdzają psycholodzy

Tylko praca i brak zabawy? Takie życie jest nudne, potwierdzają psycholodzy

Osoby, które przedkładały osiągnięcia nad przyjemność, następnego dnia były mniej szczęśliwe, mówią psycholodzy na podstawie badania przeprowadzonego w trzech krajach.
Tylko praca i brak zabawy? Takie życie jest nudne, potwierdzają psycholodzy [fot. StartupStockPhotos from Pixabay]
Z kolei ludzie, którzy dążyli do zwiększenia wolnego czasu, stwierdzili, że ich poprawiło się o 13 proc.: odnotowali lepszą jakość snu i wyższą satysfakcję z życia.

Uczestnicy, którzy starali się relaksować i realizować swoje hobby, odnotowali średni wzrost dobrego samopoczucia o 8 proc. oraz spadek stresu i niepokoju o 10 proc.

Psycholodzy z Uniwersytetu w Essex i Uniwersytetu w Bath sprawdzili, jak przestrzeganie różnych wartości wpływa na nasze szczęście.

- Wszyscy znamy stare powiedzenie: „All work and no play makes Jack a dull boy (polski odpowiednik: „nie samą pracą żyje człowiek"), a badania pokazują, że może być ono prawdą - mówi dr Paul Henel.

- Badanie dowodzi, że prowadzenie zrównoważonego stylu życia i poświęcanie czasu także na przyjemności oraz realizowanie indywidualnych celów przynosi realne korzyści - zauważa dr Henel. - Jak na ironię, robiąc to, co daje przyjemność, ludzie mogliby faktycznie odnieść większy sukces, ponieważ byliby bardziej zrelaksowani, szczęśliwsi i usatysfakcjonowani - dodaje.

Do testów zaproszono ponad 180 osób z Indii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Przez dziewięć dni uczestnicy prowadzili pamiętnik i rejestrowali, jak wpłynęło na nich przestrzeganie wartości różnych aktywności.

Co ciekawe, wszyscy uzyskali te same wyniki w zakresie przestrzegania wartości „przyjemności" i „kierowania sobą" - prowadziły one do zwiększonego poczucia szczęścia. Równocześnie „osiągnięcia" i „dostosowanie" nie miały żadnego wpływu na szczęście.
Według psychologów jednak osiągnięcia mogą mieć wpływ na szczęście, jeśli są powiązane z satysfakcją z pracy lub liczbą przepracowanych dni.

- Ludzie często spędzają większość dnia ciężko pracując, aby zarobić, studiować, czy zadbać o karierę. Kiedy jednak działania zorientowane na osiągnięcia zabierają znaczną część naszego czasu, zaczynamy cenić wolność i inne podobne wartości na tyle, aby zadbać o równowagę w życiu - wyjaśnia prof. Greg Maio z Uniwersytetu w Bath.

- W przyszłości interesujące będzie rozważenie, jak ta zależność oddziałuje z odpowiednimi cechami, takimi jak sumienność, a także kontekstami sytuacyjnymi, takimi jak rodzaj zatrudnienia - uważa prof. Maio.

- Nasze badania pokazują też, że ważniejsze może być koncentrowanie się na zwiększaniu niż na zmniejszaniu lęku i , choć to drugie także jest istotne - mówi dr Hanel.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy