Strona głównaPracaSzukasz inspiracji? 5 prostych sposobów na zwiększenie kreatywności

Szukasz inspiracji? 5 prostych sposobów na zwiększenie kreatywności

Musisz wykazać się kreatywnością? W pracy wymagają od Ciebie świeżych pomysłów? Chcesz dowieść partnerowi, że umiesz twórczo rozwiązać problem? Potrzeba Ci inspiracji. Niewielu może poszczyć się otwartością umysłu „na zawołanie", warto więc umieć pomóc swojej wyobraźni i zapewnić sobie „błysk żarówki nad głową". Oto pięć prostych sposobów.
© thodonal - Fotolia.comZrób sobie przerwę

Wydaje się absurdalne - jak tu odetchnąć, gdy właśnie trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie czy opracować oryginalny projekt? A jednak. Jeśli dość długo szukasz pomysłu, i jak na złość nic nie przychodzi do głowy, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to właśnie...iść na przerwę. Nierzadko zdarza się, że intensywne rozmyślanie nad daną sprawą nie przynosi oczekiwanych skutków, a powoduje wpadnięcie w myślowe koleiny i trudno wówczas o zmianę perspektywy. Warto w takiej sytuacji powiedzieć sobie „stop" i wyskoczyć na kawę do kuchni, wdać się w niezwiązaną z zagadnieniem rozmowę, obejrzeć umieszczony na śmieszny filmik, etc. Takie chwilowe oderwanie „przewietrzy umysł" i może ułatwić pojawienie się kreatywnych sugestii.

Powalcz z rutyną

Zrób coś inaczej niż zwykle. Wybierz inną drogę do pracy, zjedz lunch lub kolację w nowym lokalu, zaserwuj sobie nieznane dotychczas danie, obejrzyj jakieś , etc. Najlepiej, gdy możesz zafundować sobie taki niezwyczajny cały dzień. To nie tylko odpręża, ale i umożliwia otwarcie się na nowe sytuacje i nowe pomysły. Rutyna zabija kreatywność. Ciągłe wykonywanie tych samych czynności w tej samej kolejności może dawać poczucie bezpieczeństwa i swobody, ale nie sprzyja nowatorskim ideom.

Posłuchaj

Ale zrezygnuj choć na chwilę z tych szlagierów, które serwują popularne stacje radiowe. Wybierz np. coś klasycznego. Przykładowo, badania wykazały, że słuchanie sonat Mozarta czasowo zwiększa inteligencję przestrzenną. Utwory tego rodzaju mogą dać niezwykłe natchnienie.

Zrób przemeblowanie

Zmień przestrzeń, w której długo przebywasz. Nie musi to być kosztowna i wymagająca metamorfoza. Spróbuj choćby przestawić biurko w inne miejsce i przearanżować układ przedmiotów stojących na nim czy na szafce obok. Jednocześnie zadbaj o porządek, nieco chaosu się przydaje, ale bałagan negatywnie oddziałuje na podświadomość i hamuje przypływ dobrych pomysłów.

Sięgnij po ulubioną lekturę

Lub inną podobną rozrywkę. Każdy ma taki serial, obraz, , film, wiersz, które przywołują dobre wspomnienia i poprawiają nastrój. Kochamy takie rzeczy, bo sprawiają, że niemal natychmiast czujemy się szczęśliwsi, wyjątkowi i że mamy większą moc sprawczą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy