Strona głównaPracaStres a poszukiwanie pracy i groźba jej utraty

Stres a poszukiwanie pracy i groźba jej utraty

Polacy, jeśli już nie mogą spać z powodów związanych z pracą, nie śpią głównie - aż 40% ankietowanych - w trakcie poszukiwania pracy. Znacznie mniej rodaków aż tak stresuje się perspektywą utraty pracy, bo tylko 7 % respondentów. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, ponad jedna trzecia nie miewa problemów ze snem.
Stres a poszukiwanie pracy i groźba jej utraty [© Suprijono Suharjoto - Fotolia.com] Międzynarodowy serwis rekrutacyjny Monster.com co miesiąc bada pracowników w ponad 20 krajach świata. Ostatnia ankieta dotyczyła „powodów związanych z pracą, dla których najczęściej pracownicy mają kłopoty ze snem". Wyniki polskiej grupy ankietowanych wypadły tym razem optymistycznie na tle innych krajów.

Pytanie:
"Z jakiego powodu związanego z pracą najczęściej nie możesz w nocy spać?".
Odpowiedzi polskich ankietowanych kształtowały się następująco:
- Moja praca mnie stresuje - 17% (125 ankietowanych)
- Próbuję znaleźć pracę - 40% (283 ankietowanych)
- Martwię się, że stracę pracę - 7% (50 ankietowanych)
- Nie mam problemów ze snem związanych z pracą - 36% (254 ankietowanych)

W Polsce jedynie 17% ankietowanych zadeklarowało, że stresuje ich praca i nie mogą przez nią spać w nocy. Ze wszystkich krajów najwyżej wypadli Finowie, z wynikiem ponad 35%, następnie Belgowie (33% ankietowanych) oraz Francuzi i Luksemburczycy z wynikiem 32%. W Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii poziom był najbardziej zbliżony do średniej międzynarodowej (22-23%), przy czym w obu tych krajach w badaniu wzięła udział największa liczba respondentów. Najmniejsze problemy z bezsennością związaną z pracą mają Hiszpanie (8%) oraz respondenci z francuskiej części Kanady (16%).

„Jest to dosyć niepokojące, ilu pracowników ma problemy ze snem z powodów bezpośrednio związanych z pracą. Wysoki poziom stresu powoduje obniżoną efektywność, niezadowolenie z życia i zaburza równowagę między pracą a życiem osobistym." - mówi Dominik Matusewicz, pracownik firmy przeprowadzającej ankietę.

Stres spowodowany perspektywą utraty pracy przeżywa 7% polskich użytkowników serwisu monsterpolska.pl, w odniesieniu do średniej ze wszystkich krajów wynoszącej 10%. Utraty pracy najbardziej obawiają się Irlandczycy (18,13%), następnie Włosi (15%), Finowie i Niemcy, gdzie 11% pracowników deklarowało problemy ze snem.

Poszukiwanie pracy to dla 40% ankietowanych najczęstszy powód bezsenności. I w tym przypadku wynik jest niższy od średniej światowej, która wyniosła 50%. Najrzadziej z tego powody brak snu dotyka Finów (28%) i Francuzów (39%). Najwyższy poziom stresu przeżywają natomiast pracownicy z Hiszpanii (aż 81% ankietowanych); kolejne wysokie wyniki uzyskali Duńczycy, Austriacy, Niemcy, z wynikami odpowiednio na poziomie 59%, 58%, 57%.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy