Strona głównaPracaRanking polskiego zaufania: strażak kontra polityk

Ranking polskiego zaufania: strażak kontra polityk

Polacy największym zaufaniem darzą strażaków i pilotów oraz lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów - wynika z badania European Trusted Brands. Względem ubiegłego roku zaufanie Polaków do przedstawicieli różnych zawodów niemal się nie zmieniło. Najmniej ufamy politykom, sprzedawcom samochodów i piłkarzom.
Ranking polskiego zaufania: strażak kontra polityk Strażakom ufa aż 93 proc. respondentów. Zdecydowana większość Polaków ma także zaufanie do pilotów samolotów cywilnych (83 proc.) oraz przedstawicieli profesji związanych z ochroną zdrowia: (78 proc.), pielęgniarek (74 proc.) i lekarzy. W stosunku do tych zawodów, zaufanie Polaków jest niższe niż innych Europejczyków - głównie w stosunku do lekarzy, którym ufa jedynie 64 proc. ankietowanych Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi 81 proc.

Najmniej Polacy ufają . Zajęli oni ostatnie miejsce w rankingu - tylko 4 proc. respondentów ufa tej grupie zawodowej. Polacy nie są jedynym narodem, który wykazuje tak dużą nieufność do polityków. Podobny stosunek mają mieszkańcy Czech, Chorwacji, Rumunii, Rosji, Słowenii i Portugalii, których zaufanie do tego zawodu nie przekroczyło progu 10%.

Oprócz polityków niskie zaufanie odnotowali także piłkarze oraz dziennikarze. Następuje powolny spadek zaufania Polaków do . W społeczeństwie uchodzącym za jedno z najbardziej w Europie religijne, księżom ufa się już mniej niż średnio w pozostałych krajach europejskich.

– W Polsce od dawna panuje kultura nieufności. Typowa polska nieufność widoczna jest także w odniesieniu do przedstawicieli różnych zawodów. Jedynie dziennikarze i doradcy finansowi cieszą się nieco większym zaufaniem w Polsce niż średnio w 15 krajach biorących udział w badaniu European Trusted Brands 2012. W stosunku do wszystkich pozostałych zawodów, z wyjątkiem strażaków i sprzedawców samochodów, Polacy są mniej ufni niż inni Europejczycy. Największe różnice dotyczą przywódców związkowych i polityków oraz lekarzy, pielęgniarek, taksówkarzy i meteorologów. Co więcej, w ostatnim roku wzrosła jeszcze w Polsce nieufność wobec zdecydowanej większości zawodów. Najbardziej wobec tych, które kojarzą się z kryzysem finansowym lub z niewydolnością systemu ochrony zdrowia i systemu sprawiedliwości – komentuje wyniki profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Polacy przyznają się do małego zaufania do zawodów związanych ze sprzedażą usług i produktów: sprzedawców samochodów, doradców finansowych, pracowników biur podroży. Niewielu ufa też sędziom i prawnikom (niecałe 40%).

European Trusted Brands to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich, przeprowadzane w Europie przez Reader’s Digest.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy