Strona głównaPracaPraca zmianowa sprzyja udarom

Praca zmianowa sprzyja udarom

Choć praca od 9 do 17 wydaje się tak powszechna, wielu ludzi wykonuje obowiązki zawodowe w bardzo różnych porach. Niestety, okazuje się że praca na zmiany wiąże się z wyższym ryzykiem kłopotów ze zdrowiem, w tym większym zagrożeniem udarami.
Praca zmianowa  sprzyja udarom Osoby, które mają , często doświadczają , i . Teraz ustalono, że ludzie ci odznaczają się zwiększonym ryzykiem uszkodzenia mózgu w wyniku .

Uczeni ze Stanów Zjednoczonych ustalili, że osoby pracujące w nieregularnych godzinach, które nie są w stanie ragularnie sypiać o określonych porach, cechują znacznie wyższym ryzykiem .

Jak wskazują autorzy z Texas A&M Health Science Center College of Medicine, organizm jest zsynchronizowany z dniem i nocą poprzez rytm dobowy; 24-godzinny cykl snu i czuwania kontrolowany jest przez wewnętrzne , które informują nasze ciało, kiedy spać, kiedy jeść i kiedy mają zachodzić procesy fizjologiczne.

Tymczasem praca zmianowa dezorientuje wewnętrzne poczucie czasu poprzez rozregulowanie wzorów snu-czuwania lub pory spożywania posiłków.

Odkryto, że praca zmianowa może prowadzić do poważnych udarów niedokrwiennych, które mają miejsce, gdy przepływ krwi do części mózgu zostaje odcięty.

Naukowcy odkryli, że osoby, których obowiązki zawodowe wymagają ich obecnosci o różnych porach, doświadczały wyższego ryzyka udaru mózgu i większych zaburzeń w związku z udarami zarówno jeśli chodzi o uszkodzenia mózgu, jak i utratę czucia i ruchu kończyn niż osoby o bardziej uregulowanym trybie pracy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Endocrinology.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy