Strona głównaPracaPraca zmianowa sprzyja nowotworom. Odkryto, dlaczego

Praca zmianowa sprzyja nowotworom. Odkryto, dlaczego

Osoby pracujące na nocną zmianę są narażone wyższe ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu.
Praca zmianowa sprzyja nowotworom. Odkryto, dlaczego [fot. dayamay from Pixabay]
W ramach testów zdrowym ludziom przydzielono do wykonania zadania w dzień lub w nocy. Jak się okazuje, nocne zmiany zakłócają naturalny 24-godzinny rytm aktywności niektórych genów związanych z rakiem, czyniąc pracowników nocnych zmian bardziej podatnymi na uszkodzenia DNA, a jednocześnie zaburzając mechanizmy naprawy DNA.

- Istnieje coraz więcej dowodów na to, że rak występuje częściej u osób pracujących na nocną zmianę, co skłoniło Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia do sklasyfikowania pracy w godzinach nocnych jako prawdopodobnie narażającej na nowotwór - mówi prof. Shobhan Gaddameedhi z Washington State University. - Nie było jednak jasne, dlaczego praca na nocnej zmianie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - dodaje.

Analizy białych krwinek pobranych z próbek krwi pokazały, że rytmy wielu genów związanych z rakiem były inne podczas zmiany nocnej w porównaniu ze zmianą dzienną. Co więcej, geny związane z naprawą DNA, które wykazywały aktywność w dzień, nie spełniały swoich funkcji podczas .

Odkryto też, że białe krwinki osób pracujących w nocy wykazywały więcej uszkodzeń DNA niż krwinki osób ze zmiany dziennej. Co więcej, białe krwinki tych pierwszych były bardziej podatne na zewnętrzne uszkodzenia spowodowane promieniowaniem, czynnikiem ryzyka uszkodzenia DNA i raka.

- Ludzie pracujący na nocną zmianę borykają się ze znacznymi dysproporcjami zdrowotnymi: od zwiększonego ryzyka i sercowo-naczyniowych po zaburzenia zdrowia psychicznego i - mówi prof. Hans Van Dongen z Washington State University - Najwyższy czas, abyśmy znaleźli rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne dla tej niedostatecznie zadbanej grupy kluczowych pracowników, aby można było sprostać wyzwaniom zdrowotnym, z jakimi się zmagają - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy