Strona głównaPracaPoszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie

Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie

Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Kampania skierowana jest głownie do pracodawców i aktywnych zawodowo pań po 45. roku życia, które chcą się szkolić i podnosić kwalifikacje. Obecnie w świadomości wielu pracodawców funkcjonuje stereotyp, zgodnie z którym dojrzałe kobiety pracujące są nieefektywne. Należy utrwalić pogląd, iż pracowniczki w wieku powyżej 45. lat są rzetelne, zaangażowane i doświadczone, warto też poprawić samoocenę tej grupy kobiet i zwiększyć ich chęć do pozostania aktywnymi zawodowo.

Polscy pracodawcy nierzadko stoją na stanowisku, iż dojrzałe kobiety pracują mało wydajnie, powierzone im zadania wykonują wolniej, częściej chorują i trudniej dostosowują się do nowych warunków niż mężczyźni w podobnym wieku czy osoby młodsze. Przedsiębiorcy uważają, że lepiej inwestować w młodsze panie, niż te, które za kilka, bądź kilkanaście lat odejdą na emeryturę.

Jak informują demografowie, liczba ludzi w wieku poprodukcyjnym będzie rosła. Przy ujemnym przyroście naturalnym osoby w wieku okołoemerytalnym, wykwalifikowane i chętne do pracy, będą dla krajowej gospodarki niezwykle przydatną grupą. Według Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku przeciętna długość życia wydłuży się do 80 lat (obecnie wynosi 74,5 lat), aby więc utrzymać wzrost gospodarczy, należy prowadzić politykę zachęcającą pracodawców do zatrudniania osób dojrzałych.

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego równości kobiet i mężczyzn wynika, że Polska wciąż ma jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia kobiet w całej UE – ok. 45%. Wskaźnik zatrudnienia kobiet między 55, a 64 rokiem życia w Polsce również jest dziś jednym z najniższych w UE – 22 %.

Pomysłodawcy charakteryzowanego przedsięwzięcia chcą zwrócić uwagę na korzyści płynące z zatrudniania pań w wieku 45+. Dojrzałe kobiety pracujące to osoby mające wieloletni staż zawodowy, skoncentrowane na pracy z racji mniejszych zobowiązań rodzinnych, dokładne, zdyscyplinowane, ceniące pracę. Organizatorzy kampanii „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie” mają nadzieję, że taki wizerunek pań 45+ zostanie utrwalony na polskim rynku pracy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:35:49, 30-01-2008 mars

    Mam już własne doświadczenie w kwestii dyskryminacji kobiet po 45 roku życia.Przeżyłam ostatnio duży szok związany z dyskryminacją, tylko dlatego że jestem kobietą w wieku 50 lat związaną zawodowo z jednym zakładem pracy kompetentną, doświadczoną i o uregulowanych sprawach rodzinnych(wykształcone ,samodzielne dzieci), startując w konkursie na Naczelnika Urzędu przegrałam z trzydziestoletnim mężczyzną, bez stażu na stanowisku kierowniczym, bez wiedzy zawodowej niezbednej dla tego stanowiska.Jestem rozgoryczona , gdyż posiadam: kwalifikacje(od 16 lat kieruję dużymi grupami pracowników), wiedzę zawodową (ukończyłam wszystkie wymagane kursy w przedsiębiorstwie), wykształcenie(byłam absolwentką roku 2007 renomowanej szkoły wyższej).Poddawana jestem również mobingowi przez dyrektora przedsiębiorstwa, który tą funkcję piastuje od 2 lat.
    ... zobacz więcej
  • 18:00:52, 30-01-2008 Pani Slowikowa

    Firma nie warta ciebie..
    Poszukaj innej .. moze sie na tobie poznaja. Nie wszystkie organizacje sa takie" glupie". Teraz w Polsce jest raczej deficyt fachowcow.. Sprobuj moze sie uda.. Satysfakcja z takiej "zemsty " bylaby ogromna..
  • 18:48:31, 07-02-2008 Jagoda

    I tak jest na każdym kroku. Młodzi są bardziej elastyczni m.in łatwiej ich namówić do złego albo i sami w imię kariery z wiarą,że się nie wyda robią coś czego stary pracownik nie zrobi i co byłoby karalne gdyby się wydało. Młody dla kariery zrobi prawie wszysko co mu każą i czego mu nie każą to zrobi też.Wiem co mówię. W tej chwili zbrzydła mi praca w mojej firmie a kiedyś biegłam do niej na skrzydłach. Inne czasy, inni ludzie. Obecnie szukam pracy.... normalnej. Też mam wyższe wykształcenie, skończyłam wiele kursów, studia podyplomowe itp. Kiedyś nie wyobrażałam sobie zmiany zakładu pracy (pracuję w nim wiele lat) a teraz jak najbardziej. Tylko jeszcze się waham; może lepiej założyć jakąś działalność gospodarczą? Nie mam w tym zakresie doświadczenia ale może spróbuję?
    ... zobacz więcej
  • 18:55:43, 07-02-2008 bogda

    Jagodo...do odważnych świat należy, jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Młodzi teraz mają wyścig szczurów, nie liczy się nic ani nikt, nie uznają lojalności, przyjażni w pracy, prą do przodu całą siłą nie bacząc, że po drodze krzywdzą innych....ale może mają rację...Mnie się to nie podoba, ale cóż...każde pokolenie inaczej funkcjonuje i ma inne priorytety...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy