Strona głównaPracaNiska aktywność zawodowa seniorów poważnym problemem w Polsce

Niska aktywność zawodowa seniorów poważnym problemem w Polsce

W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.
Niska aktywność zawodowa seniorów poważnym problemem w Polsce [© Linus - Fotolia.com] Pierwszy dzień konferencji poświęcony był omówieniu przyczyn niskiej aktywności osób w wieku 50+ oraz pokazaniu jej skutków dla społeczeństwa, gospodarki i finansów publicznych.

Omawiano między innymi motywacje i kalkulacje dotyczące systemu emerytalnego, zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej.
Drugi dzień konferencji był dniem debaty i dyskusji nad możliwymi działaniami i rozwiązaniami wprowadzonymi na poziomie systemowym, ale także w działalności poszczególnych instytucji i pracodawców.
Uczestniczący w konferencji reprezentanci związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organizacji pozarządowych dyskutowali na temat obszarów, w jakich mogliby współdziałać oraz zagadnień, które mogliby wspólnie rozwiązywać.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że rozwiązanie problemu niskiej aktywności osób 50+ jest jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed Polską. Te opinię potwierdził w imieniu rządu minister Michał Boni, który przedstawił zebranym część założeń programu rządowego „Solidarność pokoleń 50+”.

Ważnym tematem poruszanym podczas drugiego dnia konferencji były także kwestie związane z zarządzaniem wiekiem oraz możliwością prowadzenia dłuższej aktywności zawodowej. Omówiono wyzwania, jakie w związku z tym stoją przed firmami i instytucjami.

Uczestniczący w konferencji eksperci zagraniczni przedstawili doświadczenia i obserwacje z innych krajów Europy.

Konferencję zakończyła dyskusja, w której wzięli udział przedstawiciele biznesu i firm doradczych. Omówiono sposoby tworzenia w firmach rozwiązań pozwalających na zatrzymanie w nich pracowników 50+, a także wskazywano sposoby zachęcania tej grupy do ciągłego rozwoju. Dyskutujący podkreślali znaczenie tworzenia w firmach zespołów zróżnicowanych wiekowo, które dają młodym pracownikom możliwość czerpania z doświadczeń starszych kolegów.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć