Strona głównaPracaDemografia wyzwaniem dla europejskiego rynku pracy

Demografia wyzwaniem dla europejskiego rynku pracy

Starzejąca się populacja europejska stanowi niespotykane dotąd wyzwanie dla całych społeczeństw i należy je podjąć bezzwłocznie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej "Demograficzna przyszłość Europy- od wyzwań do możliwości"" (The demographic future of Europe - from challenge to opportunity) kładzie nacisk na konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zniwelowanie zwiększającego się braku pracowników. Kluczem do sukcesu jest tu promocja demograficznej odnowy, dłuższego czasu pracy, integracja emigrantów i kontynuowanie zadań pomocy społecznej.
Demografia wyzwaniem dla europejskiego rynku pracy [© eu vaso - Fotolia.com] Vladimír Špidla, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw socjalnych i wyrównywania szans powiedział, że niepokoje związane ze spodziewanym kryzysem demograficznym muszą natychmiast przełożyć się na działanie i reformy. Następne 10 lat stanowi dla nas szansę na ustabilizowanie sytuacji, nie można jej zmarnować.

Nowe rozporządzenie wskazuje pięć obszarów, na których państwa powinny się skoncentrować, aby rynki i obywatele mogli przystosować się do demograficznych zmian:

1. Pomoc obywatelom w pogodzeniu ambicji zawodowych z życiem prywatnym tak, aby potencjalni rodzice mogli mieć tyle dzieci, ile chcieliby wychowywać przy jednoczesnym zachowaniu aktywności zawodowej;

2. Zwiększenie możliwości pracy dla ludzi starszych;

3. Zwiększenie wydajności pracy i konkurencyjności poprzez wzrost aktywności zarówno ludzi młodych, jak i starszych na rynku pracy;

4. Wykorzystanie potencjału emigrantów;

5. Zapewnienie stabilnej, długoterminowej pomocy społecznej;

Komisarz Špidla przypomina, że Europa jutra zaczyna się dziś. Polityka społeczna musi być adekwatna do nadchodzących zmian demograficznych i nowych wymogów związanych z nimi. Na przykład: kobiety w wieku 30- 45 lat muszą zmagać się z zadaniami stawianymi im w pracy, a jednocześnie wychowywać potomstwo i sprawować opiekę na starszymi rodzicami. Systemy edukacyjne i pracownicze powinny być bardziej elastyczne, należy wspierać tych, którzy chcą mieć dzieci. Obywatele powinni dbać o swoje prawa, egzekwować je zwłaszcza na rynku pracy.

Polityka Unii Europejskiej ma na celu wsparcie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia ("Growth and Jobs"), wskazuje strategię działania w obecnej sytuacji demograficznej. Wymagane są zmiany w sposobie działania sfery biznesu, w zakresie metod organizowania pracy i zarządzania. Wspomniane rozporządzenie nie podaje kompletnych rozwiązań kłopotów społeczeństw w związku z ich starzeniem się, ale podkreśla potrzebę wprowadzenia polityki "Growth and Jobs".

Europejczycy żyją obecnie dłużej niż w czasach minionych, cieszą się lepszym zdrowiem, kobiety mają równy dostęp do rynku pracy. To pozytywne aspekty opisywanej sytuacji, ale mieszkańcy naszego kontynentu muszą zreformować politykę emerytalną i podjąć współczesne wyzwania ekonomiczne.

Obecnie na jedną osobę powyżej 65 roku życia przypadają 4 będące w wieku produkcyjnym. Zmniejszający się poziom urodzeń i wzrost długości życia oznacza, że do 2050 roku na dwie osoby pracujące będzie przypadał jeden emeryt. Pomimo to przewiduje się, że do 2017 roku zatrudnienie będzie rosło, a to z powodu większego udziału kobiet i ludzi starszych na rynku pracy.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy