Strona głównaPracaAktywna Kobieta - aktywizacja zawodowa kobiet po 50. roku życia

Aktywna Kobieta - aktywizacja zawodowa kobiet po 50. roku życia

Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.
Aktywna Kobieta - aktywizacja zawodowa kobiet po 50. roku życia [© nyul - Fotolia.com] Wspomniany program jest jednym z elementów realizacji Strategii Lizbońskiej, planu rozwoju przyjętego dla Unii Europejskiej przez Radę Europy w Lizbonie w 2000 roku. W związku ze starzeniem się wielu europejskich społeczeństw przewiduje się coraz większą aktywność zawodową osób po 50. roku życia, w 2010 roku pracować będzie co najmniej połowa obywateli z grupy wiekowej powyżej 55 lat.

Obecnie jednakże sytuacja kobiet na rynku pracy jest bardzo trudna, drastycznie zmniejsza się aktywność zawodowa pań mających ponad 50 lat. Kobiety w wieku przedemerytalnym, choć nie mają tak licznych zobowiązań rodzinnych, nie są postrzegane jako wydajni pracownicy. Często, z powodu lęku o utratę pracy, panie wcześniej odchodzą na rentę lub emeryturę.

Główny Urząd Statystyczny, opierając się na danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego, prognozuje, że średni wiek obywateli będzie wzrastał, w 2005 roku wynosił około 39 lat, w 2010 roku wzrośnie do 40, 4 lat. Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 50- 64 lata w 2006 roku wyniósł 26,7 proc., w tym współczynnik aktywności zawodowej kobiet – 37 proc., a mężczyzn – 57,6 proc..

W grupie wiekowej 50-54 lata pracuje 75,4 proc. osób, Wśród obywateli z przedziału wiekowego 55 - 59 lat aktywnych zawodowo jest 54,6 proc. mężczyzn i 25,2 proc. kobiet, wśród osób w wieku 60- 64 lata pracuje 26,5 proc. panów i 13,2 proc. pań. Powody, dla których dość niska aktywność zawodowa cechuje obywateli w wieku 55- 64 lata to: emerytura, choroby, bądź niepełnosprawność.

Artykuł 49 punkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy głosi, że bezrobotni powyżej 50 roku życia są uznawani za osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie w tej grupie wiekowej spada znacznie wolniej, ogółem poziom bezrobocia w Polsce w maju 2007 roku był niższy o 23,1 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym; liczba bezrobotnych powyżej 50 lat zmniejszyła się zaledwie o 8,2 proc., w tym kobiet zaledwie o 2,6 proc..

Program Aktywna Kobieta ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej pań po 50. roku życia, ułatwienie podejmowania przedsięwzięć umożliwiających podjęcie pracy, utrzymanie jej lub założenie własnej działalności gospodarczej. Projekty finansowane w ramach programu powinny dotyczyć form aktywizacji zawodowej, które są zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Mogą to być np. szkolenia w zawodach deficytowych, uzupełnienie kwalifikacji w zawodach posiadanych przez bezrobotnych, dotacje na podejmowanie działalności gospodarczej.

Wnioski powiatowych urzędów pracy o przyznanie dotacji na realizację projektów w ramach programu Aktywna Kobieta można składać do 10 sierpnia 2007 roku. Projekty nie mogą trwać dłużej niż do 31. grudnia 2007 roku.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy