Strona głównaPracaAgeizm jest... kosztowny

Ageizm jest... kosztowny

W ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.
Ageizm jest... kosztowny [© Pix by Marti - Fotolia.com] Wnioski takie wyciągnięto nie tylko ze względu na konieczność obrony praw człowieka, argumentem za promowaniem zachowań zwalczających nierówne postępowanie wobec ludzi stał się fakt, iż postępowanie tego rodzaju jest… bardzo kosztowne.

Okazało się, iż dyskryminacja ze względu na wiek powoduje społeczno-gospodarcze straty, które mogą stanowić znaczącą barierę dla zamierzeń, jakie stawia sobie Wspólnota Europejska. Wśród jej priorytetów jest bowiem wysoki poziom zatrudnienia, rozwinięty system socjalny, transparentna polityka społeczna i ekonomiczna.

Tymczasem liczni obywatele Unii po 50-tym roku życia pozostają bez pracy, co powoduje marnotrawienie ich potencjału, wiedzy, doświadczeń, danemu państwu przysparza zobowiązań finansowych w postaci różnego rodzaju zasiłków. Jednocześnie zmniejszają się wówczas wpływy z podatków.

Ponadto, oprócz negatywnych konsekwencji ekonomicznych, zaczynają się uwidaczniać pejoratywne efekty społeczne, seniorzy pozostający bez pracy często się izolują, zmniejsza się wówczas ich aktywność i poczucie własnej wartości, a więc i chęć podejmowania nowych wyzwań zawodowych. Oprócz tego, pozostawanie bez zatrudnienia przysparza bezrobotnym kłopotów zdrowotnych, co stanowi nie tylko niepożądane efekty socjologiczne, ale i wymusza na administracji większe wydatki pokrywające koszty leczenia obywateli.

Społeczeństwa krajów europejskich szybko się starzeją, szacuje się, że w latach 2005 – 2050 populacja osób po 65- tym roku życia na terenie krajów należących do Wspólnoty Europejskiej wzrośnie z 17% do 30%. Liczba osób poniżej 24 lat zaś spadnie z 30% do 23%. Sytuacja ta wymaga zmiany nastawienia do zatrudnienia i zatrzymywania w pracy seniorów. Nie można pozwolić sobie na rezygnację z udziału osób starszych w ekonomicznych przedsięwzięciach danego kraju.

17 czerwca 1997 roku została parafowana umowa międzynarodowa- Traktat Amsterdamski, na jego podstawie państwa należące do Unii Europejskiej mogą i powinny zwalczać przejawy dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, narodowość, religię i wiek.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy