Strona głównaPracaSondaż: z pracą będzie gorzej

Sondaż: z pracą będzie gorzej

Polacy pesymistycznie oceniają sytuację na krajowym rynku pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Większość badanych uważa również, że w rejonie ich miejsca zamieszkania trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę lub, że nie ma jej wcale. Na problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy zwracają uwagę przede wszystkim mieszkańcy województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, natomiast największe obawy przed bezrobociem towarzyszą pracownikom z województwa podlaskiego.
Sondaż: z pracą będzie gorzej Aż trzy czwarte badanych (74%) wypowiada się negatywnie o krajowym , z czego blisko jedna czwarta (24%, wzrost o 3 punkty) sytuację w tym wymiarze określa wręcz jako bardzo złą. Przeciwnego zdania są jedynie nieliczni badani (4%, spadek o 2 punkty). Pozostali – niespełna jedna piąta (18%, wzrost o 2 punkty) – określają sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą.

Negatywne opinie na temat rynku pracy w Polsce najczęściej wyrażają renciści (87% opinii negatywnych), bezrobotni (86%), osoby w wieku od 55 do 64 lat (85%), badani źle oceniający swoją sytuację materialną (85%), mieszkańcy miast liczących od 20 do 100 tys. ludności (83%) oraz respondenci uzyskujący najniższe dochody per capita (82%). Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia w Polsce oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (10%) oraz pracownicy usług (9%), a ponadto badani w wieku od 18 do 24 lat (9%), mieszkańcy największych miast, osoby uzyskujące najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym oraz wyrażające zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej (po 8%).

Ponad jedna trzecia ankietowanych (37%, wzrost w ciągu roku o 2 punkty) przewiduje w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy negatywne zmiany na rynku pracy, z czego pięciu na stu (5%) spodziewa się radykalnego pogorszenia. Więcej niż dwie piąte respondentów (45%) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni. Optymiści, podobnie jak w marcu ubiegłego roku, stanowią 11% badanych, przy czym tym razem nikt nie spodziewa się zdecydowanej poprawy.

Pesymizm w przewidywaniach dotyczących zmian na krajowym rynku pracy dominuje wśród pracowników administracyjno-biurowych (52% z nich spodziewa się pogorszenia), prywatnych przedsiębiorców (46%), osób o dochodach per capita w kwocie od 500 do 750 zł (45%), wśród najstarszych badanych (43%), a także w grupie respondentów praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu (43%) i wśród niepraktykujących (42%).

Prawie jedna trzecia respondentów mających (32%, od lutego spadek o 2 punkty) obawia się jej utraty, w tym 7% bardzo poważnie liczy się z taką ewentualnością. Większość zatrudnionych (64%, wzrost o 2 punkty) nie boi się bezrobocia, w tym 23% (spadek o 3 punkty) to osoby niemal pewne utrzymania swojego miejsca pracy.

Spokojni o swoje miejsca pracy są przede wszystkim rolnicy (85% z nich nie obawia się bezrobocia), pracownicy średniego szczebla, w tym technicy (73%) oraz prywatni przedsiębiorcy (71%), a ponadto osoby deklarujące dochody powyżej 1500 zł w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (72%), dobrze oceniające sytuację materialną swoich rodzin (70%) oraz mieszkające w miastach liczących od 100 do 500 tys. ludności (71%).

Stosunkowo największe obawy przed towarzyszą robotnikom niewykwalifikowanym (51% z nich liczy się z taką ewentualnością), pracownikom usług (47%), respondentom źle oceniającym sytuację materialną swoich gospodarstw domowych (47%), a ponadto pracownikom w wieku od 18 do 24 lat (47%), mieszkającym w największych miastach (41%) i uzyskującym najniższe dochody per capita (39%).

Tagi: praca, bezrobocie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy