Strona głównaPracaCzy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej?

Czy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej?

W połowie lat 60- tych ubiegłego wieku średni wiek przechodzenia mężczyzn na emeryturę w USA to 66 lat. Dziś to 63 lata, a zmieniły się czynniki wpływające na wysokość emerytury, społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować siły roboczej, ludzie żyją coraz dłużej. Jeśli Amerykanie (ale nie tylko oni) nie chcą, aby ich dochody drastycznie zmniejszyły się, muszą wydłużyć czas pracy, wrócić co najmniej do systemu powszechnego w latach 60- tych. Kluczowym zagadnieniem jest jednak pytanie czy stan zdrowia pracowników pozwoli im na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Czy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej? [© Alekss - Fotolia.com] Zdrowie stanowi jeden z najistotniejszych czynników wpływających na zdolność pracowników do dalszej aktywności zawodowej, w najwyższej mierze decyduje o chęci do pracy. Schorzenia przyczyniają się do zmniejszenia produktywności, a co za tym idzie, także zmniejszenia płac i braku motywacji do kontynuowania dotychczasowego zajęcia.

Według badania National Long-Term Care Survey przeprowadzonego na Uniwersytecie Duke’a w Stanach Zjednoczonych, osobiste odczucia co do własnego zdrowia są dobrym wskaźnikiem dla określenia zdrowia danej osoby przez specjalistów, własne osądy na ten temat odzwierciedlają także nastawienie do pracy, przy czym tutaj obraz o tyle się zaciemnia, że gdy ktoś lubi swoją pracę bagatelizuje objawy chorobowe. I odwrotnie, jeśli dana osoba nie lubi wykonywanego zajęcia z całą mocą podkreśla wszelkie zdrowotne dolegliwości.

Niezdolność do pracy określona jest w literaturze fachowej jako proces, najpierw następuje negatywna zmiana w zdrowiu w spowodowana przez chorobę, zakażenie i inne czynniki, ona z kolei prowadzi do trudności w normalnym funkcjonowaniu, co oczywiście ma znaczący wpływ na aktywność zawodową.

Oczekiwana długość życia znacznie zwiększyła się w ciągu XX wieku, największy wzrost jednak miał miejsce pod koniec stulecia. W 1900 roku pięćdziesięciolatkowie szacowali długość swego życia na 21 lat, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku było to 24 lata. W 2000 roku spodziewana długość życia w wieku 50-ciu lat wynosiła 29 lat, a w 2030 roku, jak się szacuje, będzie to 32 lata.

Zasadniczą kwestią jest jednak nie tylko utrzymanie wzrostu długości życia, ale sprawienie, aby owi długowieczni ludzie jak najdłużej pozostawali sprawni, zdrowi i zdolni do pracy. Aby osiągnąć ten cel, należy usprawnić opiekę medyczną, zniwelować narażenie na choroby w wieku dziecięcym, popularyzować zdrowy, aktywny tryb życia, zminimalizować ryzyko chorób spowodowanych określoną działalnością zawodową.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:01:22, 24-04-2007 an_inna

    To prawda, że są ludzie nawet całkiem młodzi, z którymi się jeździ ciut zbyt nerwowo. Te traktorzystki tak mi się przypomniały, bo w TV akurat mówili coś o Peerelu, a to był taki odpowiedni zawód w tym czasie

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy