Strona głównaPracaUrzędy pracy do zmiany. Ułatwienia dla bezrobotnych 50+

Urzędy pracy do zmiany. Ułatwienia dla bezrobotnych 50+

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki - to najważniejsze założenia do rządowego projektu reformy urzędów pracy. Cel zmian to lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.
Urzędy pracy do zmiany. Ułatwienia dla bezrobotnych 50+ [© auremar - Fotolia.com] Co się zmieni? Każdy bezrobotny i poszukujący pracy w urzędzie pracy będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców.

- Urzędy mają przestać być pośredniakami, a stać się, wzorem brytyjskich „job centers“ czy niemieckich „jobcenter“, prawdziwymi centrami pracy - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmieni się też podejście do klientów. Podstawą będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy.

Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy jakie oferują urzędy pracy. Będą mogli skorzystać z przygotowania do lepszego radzenia sobie na rynku pracy i skierowania do wykonywania prac społecznie użytecznych.

W trzecim profilu znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku , zarówno tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym, jak i tacy którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej.

W rządowych założeniach przewidziano również wsparcie zatrudniających bezrobotnych w wieku 50+. Starosta będzie mógł przyznać pracodawcy albo przedsiębiorcy dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego, który ma więcej niż 50 lat. Wysokość dofinansowania z Funduszu Pracy nie będzie mogła przekroczyć 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie będzie przysługiwać przez okres: 12 miesięcy w przypadku zatrudnienia bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat, a nie ukończyli 60 lat oraz 24 miesięcy w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat. Pracodawca będzie musiał zagwarantować zatrudnienie bezrobotnego po zakończeniu refundacji, przez czas równy co najmniej połowie okresu refundacji, czyli odpowiednio: 6 i 12 miesięcy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:30:00, 14-08-2014 jorguś

    Wsparcie pracodawców zatrudniających pracowników po 60-tym roku życia - popieram jak najbardziej, tylko poradzcie jak znależć takiego pracodawcę. Właśnie w PUPracy pani specjalistka poradziła mi abym sobie sam znalazł takiego pracodawcę. Co faktycznie robią specjaliści w PUPracy czym tak naprawdę Ci pracownicy się zajmują,chyba tak jak Rząd Najaśniejszej- samymi sobą.
    ... zobacz więcej
  • 14:32:44, 14-08-2014 ciotka Klotka

    Nieśmiało zaproponuje za panią urzedniczką, żebyś faktycznie sam pochodził po pracodawcach i popytał. Ty sam wiesz co chciałbyś robić, za ile i te wszystkie szczegóły. A może bedziesz miał szczęście i trafisz na takiego pracodawcę. Rynek pracy jest jaki jest i urzędnicy nam tego nie zmienią. Sztywno trzymają się przepisów, wypełniają tony papierów no i ustawy nie zmienią . No i najważniejsze - nie bardzo potrafią zrozumieć bezrobotnego, bo....same mają pracę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy