Strona główna Praca Artykuły

Stereotypy dotyczące wieku zniechęcają do dłuższej pracy

fot. Alexandra_Koch from PixabayZdarza się, że starsi pracownicy mogą przedwcześnie opuszczać rynek pracy ze względu na negatywne stereotypy dotyczące seniorskiego wieku.

więcej »

Powinniśmy pracować cztery dni w tygodniu? Dłuższy weekend jest dobry dla zdrowia

fot. Dindin Hasanudin Nugraha from PixabayCzterodniowy tydzień pracy jest testowany w różnych krajach, a naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii twierdzą, że jeśli chodzi o długi weekend to dobry pomysł - badania pokazują, że dodatkowy czas wolny jest dobry dla naszego zdrowia.

więcej »

Pracownicy 50 plus - świetni eksperci dzięki kształceniu ustawicznemu

fot. 14995841 from PixabayCzy mam już „z górki?" Takie pytanie nierzadko pojawia się wśród pracowników powyżej 50-tego roku życia. Powszechnym uprzedzeniem jest to, że wydajność i tolerancja na stres osób starszych słabnie. Tymczasem osoby z grupy 50+ mogą skutecznie poprawić swoją sprawność umysłową, pewność siebie, odporność psychiczną i samopoczucie.

więcej »

Dlaczego praca umysłowa skutkuje tak silnym zmęczeniem

fot. muntazar mansory from PixabayWiadomo, że ciężka praca fizyczna wyczerpuje, ale co z wymagającą pracą umysłową? Intensywne myślenie przez wiele godzin również sprawia, że czujesz się wykończony/a. Teraz uczeni mają nowe dowody, które pokazują, dlaczego tak się dzieje i to, że zmęczenie z powodu intensywnego myślenia ma realne podstawy w organizmie.

więcej »

Jak stereotypy pomagają lub przeszkadzają osiągnąć sukces

fot. Nattanan Kanchanaprat from PixabayWedług psychologów stereotypy mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać nasze szanse na sukces. Jak uważają, nie należy lekceważyć siły stereotypów, które oddziałują na nasze osiągnięcia. Sprawdź, jak to działa, szczególnie, jeśli masz wnuki w wieku szkolnym.

więcej »

Długie dojazdy do pracy i stres powodują wypalenie zawodowe

fot. Free-Photos from PixabayDługość dojazdu do pracy i środki, które trzeba przedsięwziąć, by się do niej dostać, to czynniki stresu, które mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, ostrzega Annie Barreck z Uniwersytetu w Montrealu.

więcej »

Pracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci nadciśnienie

fot.  Jana Vejražková z PixabayJeśli zostajesz w pracy po godzinach, możesz nie tylko mieć pewne problemy w życiu prywatnym, ale też odbija się to na twoim zdrowiu. Kilka ponadmiarowych godzin w tygodniu może podnieść ciśnienie krwi.

więcej »

Niemal co czwarty Polak cierpi na zaburzenia psychiczne. Ale nie przyznaje się do tego w pracy

Fot. Minerva Studio - Fotolia.comZaburzenia psychiczne to coraz powszechniejszy problem wśród Polaków. Według WHO jest na nie narażona aż jedna czwarta populacji. Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega, że depresja lub nerwice mogą być skutkiem przewlekłego stresu w pracy, tymczasem badania ADP wskazują, że na codzienny stres w miejscu zatrudnienia cierpi co czwarty polski pracownik. Pracodawcy nie są jednak świadomi skali zjawiska – zaledwie 8,3 proc. pracowników w Polsce decyduje się poinformować pracodawcę o problemie ze zdrowiem psychicznym.

więcej »

Polscy pracownicy najbardziej zestresowani w Europie

Fot. interstid - Fotolia.comKontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują szereg uchybień polskich firm, między innymi w zakresie terminowości wypłaty wynagrodzeń czy zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracy. To tylko niektóre z elementów, które składają się na relacje pracownicze, a wśród najważniejszych problemów wymienia się m.in. stres, twarde zarządzanie i mobbing. Zdaniem ekspertów dyskutujących o tym przy okrągłym stole Komitetu Dialogu Społecznego KIG prowadzi to do bierności pracowników i spadku kreatywności, szkodząc nie tylko pojedynczym firmom, lecz także krajowej gospodarce.

więcej »

Wypalenie zawodowe: kiedy się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Fot. sebra - Fotolia.comWypalenie zawodowe może dotknąć prawie każdego, jednak najczęściej jego negatywne skutki odczuwają pracownicy najbardziej zaangażowani. Z jednej strony wysoka motywacja jest zjawiskiem bardzo pożądanym, z drugiej – źle, jeśli praca staje się jedynym wyznacznikiem zadowolenia z życia.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Akademia Pełni Życia Pola Nadziei Umierać po ludzku Aktywni 50+ Oferty pracy