Strona głównaPracaWypalenie zawodowe niszczy serce

Wypalenie zawodowe niszczy serce

Problemy w pracy mają odzwierciedlenie w stanie naszego zdrowia. Jak się okazuje, tzw. wypalenie zawodowe może mieć szkodliwy wpływ na serce.
Wypalenie zawodowe niszczy serce
Eksperci z University of Southern California w Los Angeles odkryli, że wypalenie zawodowe sprzyja nieregularnemu biciu serca, czyli .

Migotanie przedsionków to forma , która charakteryzujący się szybkim i nieregularnym biciem przedsionkowych jam serca. Często zaczyna się od krótkich okresów nieregularnego bicia, które z czasem stają się dłuższe lub ciągłe. Epizody zaburzenia zwykle nie dają objawów, czasami występują jednak: kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy, duszności lub ból w klatce piersiowej. Choroba jest związana ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca, i udaru mózgu.

Jak ustalili uczeni, wyczerpanie organizmu, które zazwyczaj stanowi skutek , jest związane ze zwiększonym poziomem stanów zapalnych i zwiększoną aktywacją fizjologicznej odpowiedzi organizmu na stres. Przedłużający się taki status quo z kolei może poważne i szkodliwie oddziaływać na tkankę serca, sprzyjając w końcu rozwojowi arytmii, wyjaśniają autorzy analiz.

W badaniach wzięło udział ponad 11 tysięcy ludzi, których stan zdrowia monitorowano przez niemal ćwierć wieku. Wypalenie określono jako odmienny od depresji stan ogromnego obciążenia pracą, który cechuje się osłabieniem nastroju, nieustannym poczuciem winy, czy niską samooceną.

Autorzy zaznaczają, że nie dowiedli istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wypaleniem i migotaniem przedsionków, niemniej odkryto korelację między nimi i obliczono, że obecność objawów wypalenia oznaczała o 20 proc. wyższe ryzyko rozwoju migotania przedsionków.

Najczęstszymi czynnikami migotania przedsionków są nadciśnienie oraz zastawkowa choroba serca. Inne obejmują: niewydolność serca, chorobę wieńcową, kardiomiopatię, wrodzoną chorobę serca, POChP, otyłość, bezdech senny, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów oraz cukrzycę.

Wyniki badań opublikowano w European Journal of Preventive Cardiology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy