Strona głównaPracaWielozadaniowość (multitasking) ogłupia?

Wielozadaniowość (multitasking) ogłupia?

W ostatnich dekadach uważano, że wielozadaniowość to ważna zaleta pozwalająca na zrobienie więcej w krótszym czasie. Okazuje się jednak, że taki sposób działania na dłuższą metę może zmniejsza objetość materii szarej w mózgu.
Wielozadaniowość (multitasking) ogłupia? [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Jeśli nie koncentrujesz się na jednym zadaniu, ale równocześnie robisz kilka rzeczy, być może udaje ci się wykonać znaczną pracę, ale wcale nie poprawia to wydajności twojego umysłu. Może wręcz zaszkodzić, bo odkryto, że regularnie „uprawiany" ma związek ze zmniejszeniem ilości substancji szarej w mózgu.

Kiedy nasza uwaga jest podzielona, nie dobrze wszystkiego, ale wciąż jesteśmy w stanie skupić się na tym, co uważamy za istotne, wyjaśniają uczeni. Zdolność ta jest być może adaptacją do świata, w którym zakłócenia są coraz większe i trzeba myśleć o ciągłych powiadomieniach, emilach, etc. Jednakże, jeśli trzeba nauczyć się czegoś nowego czy podjąć skomplikowanego zadania, należy unikać rozpraszania uwagi: w ten sposób można więcej zapamiętać. Człowiek ma skończoną ilość „energii poznawczej". Aby móc wykonywać wiele zadań naraz, trzeba wiedzieć, jak zmieniać cele, często pozostawiając w tle to, co najmniej ważne w danym momencie, i aktywując od czasu do czasu różne schematy poznawcze. Proces ten nie jest zbyt uciążliwy dla mózgu, ale może się taki stać, jeśli przedłuża się w czasie.

W przypadku, gdy ktoś jest wielozadaniowy na co dzień, może doświadczać negatywnych konekwencji takiego sposobu funkcjonowania umysłu. Większość badań wykazała, że multitasking ma negatywny wpływ na wydajność: zmniejsza kreatywność, ułatwia dekoncentrację, obniża wydajność.

Teraz uczeni z University of Sussex przeprowadzili badania z udziałem 75 zdrowych kobiet i mężczyzn, którzy często dzielili swoją uwagę między różne rodzaje technologii. Kiedy poddano ich skanowaniu mózgu, okazało się, że mieli oni mniej substancji szarej w regionie zwanym przednim zakrętem kory obręczy niż rówieśnicy . Obszar ten, jak się sądzi, odgrywa rolę w wielu różnych funkcjach autonomicznych, takich jak regulacja ciśnienia krwi i częstość akcji serca. Uważa się, że odpowiada również za pewne funkcje wyższego poziomu, takie jak przewidywanie nagród, , moralność, kontrola impulsów i emocje.

Autorzy zastrzegają, że potrzeba dalszych badań, by sprawdzić, czy to właśnie multitasking jest bezpośrednio odpowiedzialny za atrofię tej części mózgu.

O badaniach napisano w magazynie PLOS ONE.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć