Strona głównaPracaCiężka fizyczna praca zwiększa ryzyko demencji

Ciężka fizyczna praca zwiększa ryzyko demencji

Nie tylko mięśnie i stawy są obciążane pracą fizyczną. Cierpią też mózg i serce. Eksperci z Uniwersytetu w Kopenhadze pokazują, że osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną mają o 55 proc. wyższe ryzyko zachorowania na demencję niż ci, którzy pracują na siedząco.
Ciężka fizyczna praca zwiększa ryzyko demencji [fot. Ryan Doka from Pixabay]
Ogólnie rzecz ujmując, zwykle zmniejsza ryzyko . Liczne testy pokazały, że zdrowy styl życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji o połowę. Jak się jednak okazje, duże fizyczne obciążenie organizmu może mieć odwrotny skutek.

W zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących zapobiegania demencji czytamy o aktywności fizycznej jako ważnym czynniku. Jednak nasze badanie sugeruje, że musi to być „dobra" forma aktywności fizycznej, a ciężka nią nie jest. Eksperci ds. zdrowia powinni zatem odróżniać aktywność fizyczną w czasie wolnym od wysiłku w pracy, ponieważ istnieją powody, by sądzić, że te dwie formy mają przeciwne skutki - mówi Kirsten Nabe-Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Nawet biorąc pod uwagę takie czynniki, jak: palenie papierosów, nadwaga, spożycie alkoholu i aktywność fizyczną w czasie wolnym, sama w sobie ciężka praca fizyczna wiąże się ze zwiększonym występowaniem demencji.
Wiele zakładów pracy podjęło już kroki w dla poprawy zdrowia swoich pracowników. Problem w tym, że to najlepiej wykształcona i zaradna część populacji głównie korzysta z tych zmian. Osoby z niższym wykształceniem często borykają się z nadwagą, i słabą sprawnością fizyczną, chociaż w ciągu dnia wykonują więcej kroków i w większym stopniu wykorzystują swoje ciało jako „narzędzie". W przypadku robotników nie wystarczy np. unikać ciężkich ćwiczeń, jeśli chcą pozostać w zawodzie do 70-go roku życia. Osoby z niższym wykształceniem wykonujące pracę fizyczną także muszą podjąć kroki zapobiegawcze, wzmacniając możliwości swojego organizmu, na przykład poprzez ćwiczenia i trening siłowy - mówi prof. Andreas Holtermann.
Jak mówią uczeni, wcześniejsze badania sugerowały, że ciężka praca fizyczna może mieć negatywny wpływ na krążenie krwi, a tym samym na ukrwienie mózgu. To z kolei może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie, skrzepy krwi w sercu, skurcze serca i .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy