Strona głównaPracaJak wiek uczynić czynnikiem sprzyjającym znalezieniu pracy? strona 3 / 3

Jak wiek uczynić czynnikiem sprzyjającym znalezieniu pracy?

strona 3 / 3

Jak wiek uczynić czynnikiem sprzyjającym znalezieniu pracy? [© bkontrec - Fotolia.com]
6. Dodatkowe przeszkody

Choć na rynku pracy rzeczywiście panuje ageizm, zdarza się tak, że starszy kandydat na określone stanowisko popełnia taktyczne błędy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Przykładem może być tu odpowiedź na dość często zadawane przez pracodawców pytanie: „czy zgodził(a)by się pan (pani) na zmianę miejsca zamieszkania?” Otóż, odpowiedź seniora zazwyczaj brzmi: „Nie”, bądź „ Wolał(a)bym pozostać tutaj, ale przy dostatecznie dużych zarobkach, ważnej pozycji w firmie zgodzę się na mieszkanie w innym mieście”. Tymczasem młodzi ludzie łatwiej decydują się na relokalizację, chętniej podejmują tego typu wyzwania.

7. Nastawienie

Nic nie przebije entuzjazmu. Zamiast opowiadać o wnukach, lepiej przedstawić przygody z ostatniej wyprawy w góry, wyjaśnić ideę maratonu, w jakim brało się udział, etc. Należy unikać kwestii wieku, ona nie może stanowić głównego przedmiotu dyskusji, kandydat na pracownika musi wykazać się wiedzą, talentem, zaangażowaniem, jeśli jest entuzjastycznie nastawiony, pracodawcy chętnie widzą go w swojej firmie.

Jeśli danemu pracodawcy nieobce są działania dyskryminujące pracownika ze względu na wiek, nie pomogą podane wyżej wskazówki, nie zmienią one bowiem negatywnego nastawienia osoby oferującej pracę do seniorów. Warto jednak zwrócić uwagę na postawione wyżej kwestie, nie należy zbyt łatwo rezygnować, pokazanie się z jak najlepszej strony wymaga wysiłku, ale może być niezwykle efektywne. Trzeba wykorzystać atuty, jakie daje wiek, a niwelować przeszkody z nim związane. Doświadczony, zaangażowany pracownik zaś to prawdziwy skarb i pracodawcy o tym wiedzą.
Strony : 1 2 3
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:51:57, 18-06-2007 es55ca

    To wszystko prawda, ale najważniejsze jest to, czy ktoś ma szczęście w życiu, czy pecha. Przeważnie jest tak, ze jeżeli np. rujnuje się życie osobiste, to jeszcze do tego pracodawca "uszczęśliwi" zasiłkiem przedemerytalnym. Fakt! pracodawca nie jest instytucja charytatywną, ale dlaczego tak łatwo przychodzi szefowi kopanie leżącego?
  • 10:10:22, 14-01-2008 grazynab

    Świeta racja. Tak jest w moim przypadku. We wszystkich dziedzinach życia "pod górkę".A ja mam jeszcze córkę do wychowania, ona ma 16 lat. Aż boję się pomyśleć, co będzie jutro.
  • 07:01:31, 30-05-2008 hary

    kopanie leżacego łatwe...bo nie trzeba wysoko nogi zadzierac...szef tez czlowiek i czasem mu sie nie chce.
  • 20:37:33, 03-01-2011 AUTOMATYK

    WITAM,KILKA POZYCJI MOŻNA ROZWINAĆ.
  • 10:44:10, 20-01-2013 ~gość: 78.8.52.xxx

    Cytat:
    es55ca
    To wszystko prawda, ale najważniejsze jest to, czy ktoś ma szczęście w życiu, czy pecha. Przeważnie jest tak, ze jeżeli np. rujnuje się życie osobiste, to jeszcze do tego pracodawca "uszczęśliwi" zasiłkiem przedemerytalnym. Fakt! pracodawca nie jest instytucja charytatywną, ale dlaczego tak łatwo przychodzi szefowi kopanie leżącego?

    W każdej dziedzinie życia trzeba mieć ZNAJOMOŚCI

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy