Strona głównaPracaZbyt mało i zbyt dużo pracy zwiększa ryzyko zaburzeń snu

Zbyt mało i zbyt dużo pracy zwiększa ryzyko zaburzeń snu

Powszechnie uważa się, że osoby wykonujące najbardziej wymagające zawody mogą mieć najpoważniejsze problemy ze snem. Na University of South Florida ustalono jednak, że związek między rodzajem pracy a dobrym snem jest bardziej złożony.
Zbyt mało i zbyt dużo pracy zwiększa ryzyko zaburzeń snu [fot. Moondance from Pixabay]
Co ciekawe, mało wymagań w pracy może być równie uciążliwe dla snu. Umiarkowanie wymagające aktywności zawodowe przekładają się na optymalny odpoczynek - z bardziej regularnym harmonogramem snu i krótszym czasem zasypiania.

Dodatkowym czynnikiem jest poziom kontroli, jaką dana osoba ma nad warunkami pracy: im jest wyższy, tym wyższe jest prawdopodobieństwo satysfakcjonującego odpoczynku.

Badania pokazały, że mają związek z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym , i przedwczesną śmiercią. Stąd określenie czynników, które przyczyniają się do kłopotów ze snem może mieć wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom.

Przeanalizowano dane dotyczące niemal 3 tysięcy ludzi w średnim wieku 48 lat. Pod uwagę wzięto pięć aspektów ich pracy: intensywność, konflikt ról, przeciążenie pracą, presję czasu i przerwy. Badani podawali też, na ile regularnie sypiali, jaka była jakość , na ile zachowywali uwagę w ciągu dnia, jaki był poziom wydajności ich snu i jak długo spali.

Nadmiar obowiązków zawodowych, ale i ich niedostatek wiązał się z wyższym ryzykiem problemów ze snem. Jak odkryto, ludzie sypiają najlepiej, jeśli mają umiarkowane wymagania w pracy i odpowiednią kontrolę nad swoim zajęciem. Posiadanie dobrych informacji na temat zadań w pracy, podejmowanie decyzji w jej ramach i uczenie się nowych rzeczy w pracy działa dobroczynnie dla odpoczynku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy