Strona głównaPracaWypalenie zawodowe w Polsce

Wypalenie zawodowe w Polsce

Handlowcy i menadżerowie to tylko niektóre profesje, które zagrożone są wypaleniem zawodowym. Takie wypalenie powoduje nie tylko spadek efektywności, ale także może prowadzić do depresji. W Polsce problem wypalenia zawodowego jest ogromny, lecz w dalszym ciągu ukryty.
Badania przeprowadzone przez Harvard Business Review Polska pokazują, że 40% polskich menadżerów osobiści odczuło negatywne skutki psychiczne i fizyczne wykonywanego zawodu. Do wypalenia zawodowego przyznało się tylko 2 % badanych, ale już co trzeci przyznał, że może osiągnąć ten stan w najbliższej przyszłości.

Skąd bierze się wypalenie zawodowe?

Przyczyną takiego stanu może być wiele czynników, często o złożonym charakterze. Pracownicy tracą dawną motywację i zaangażowanie, a w miejscu satysfakcji z pracy pojawia się złość i inne negatywne emocje.

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Ważna rolę w zapobieganiu wypaleniu zawodowym spełnia pracodawca. Nowe wyzwania, większa samodzielność i odpowiedzialność to czynniki, które mogą pomóc w walce z tym problemem. Równie istotne jest także odpowiednie dopasowanie kwalifikacji pracownika do zajmowanego stanowiska.

Jedną z najważniejszych metod zapobiegania jest podejmowanie pracy zgodnej ze swoimi oczekiwaniami, umiejętnościami i zainteresowaniami. Dlatego każda osoba decydująca się na daną pracę powinna zastanowić się czy akurat to zajęcie przyniesie jej satysfakcję zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Nic nie zastąpi rozwijania swoich zainteresowań i łączenia ich z pracą zawodową.

Warto przemyśleć jak zaplanować własną ścieżkę kariery oraz odnaleźć swoje mocne strony. Należy zdać sobie sprawę z tego, że praca zawodowa jest bardzo ważna, bowiem jeśli jest ona nieudana może to wpływać niekorzystne na wszystkie inne elementy naszego codziennego życia. Dlatego trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie - co się liczy w Twoim życiu zawodowym? Może dzięki temu unikniemy w przyszłości przykrych sytuacji i konsekwencji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy