Strona głównaPracaWymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom

Wymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom

Eksperci w zakresie zdrowia apelują o zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, ponieważ współczesny styl życia cechuje się niedostatkiem ćwiczeń i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zwiększa ryzyko wielu chorób. Zbyt duży wysiłek jednak również nie jest polecany - z badań wynika, że mecząca fizycznie praca może skrócić życie.
Wymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom [Fot. irinashamanaeva - Fotolia.com] Uczeni z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie przeanalizowali dane dotyczące wpływu pracy fizycznej na zdrowie. Po zapoznaniu się z 17 różnymi badaniami, w których łącznie wzięło udział ponad 190 tysięcy ludzi, ustalili, że męcząca praca fizyczna oznacza wyższe ryzyko .

Obliczono, że mężczyźni, którzy musieli w swojej pracy wykazywać wysoki poziom aktywności fizycznej, cechowali się o 18 procent wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z rówieśnikami, którzy mieli pracę nie wymagającą większego wysiłku fizycznego. Także po uwzględnieniu poziomu ćwiczeń w czasie wolnym, szczególnie w przypadku mężczyzn wykonujących pracę umysłową, odkryty związek pozostał w mocy.

Co istotne, podobnej korelacji nie odkryto w przypadku kobiet. Jeśli chodzi o panie, związek był odwrotny, choć wydłużający życie efekt fizycznej pracy był nieznaczny. Przyczyną takiego zjawiska może być fakt, że kobiety pracujące fizycznie nie wykonują aż tak wyczerpujących zadań jak mężczyźni w tym sektorze.

Jak zaleca WHO, ludzie dorośli lata powinni wykonywać co najmniej 150 minut o umiarkowanej intensywności aerobowej tygodniowo lub też 75 minut treningów o wysokiej intensywności.

Wielokrotnie dotychczas wykazano, że ćwiczenia dają wiele korzyści zdrowotnych: od ochrony funkcji mózgu, poprzez dbałość o układ sercowo-naczyniowy, po zapobieganie i poprawę ogólnego samopoczucia. Zbyt duży, powtarzający się wysiłek jednak może nadmiernie obciążać organizm, mówią uczeni.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy