Strona głównaPracaWymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom

Wymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom

Eksperci w zakresie zdrowia apelują o zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, ponieważ współczesny styl życia cechuje się niedostatkiem ćwiczeń i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zwiększa ryzyko wielu chorób. Zbyt duży wysiłek jednak również nie jest polecany - z badań wynika, że mecząca fizycznie praca może skrócić życie.
Wymagająca praca fizyczna skraca życie. Ale tylko mężczyznom [Fot. irinashamanaeva - Fotolia.com] Uczeni z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie przeanalizowali dane dotyczące wpływu pracy fizycznej na zdrowie. Po zapoznaniu się z 17 różnymi badaniami, w których łącznie wzięło udział ponad 190 tysięcy ludzi, ustalili, że męcząca praca fizyczna oznacza wyższe ryzyko .

Obliczono, że mężczyźni, którzy musieli w swojej pracy wykazywać wysoki poziom aktywności fizycznej, cechowali się o 18 procent wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z rówieśnikami, którzy mieli pracę nie wymagającą większego wysiłku fizycznego. Także po uwzględnieniu poziomu ćwiczeń w czasie wolnym, szczególnie w przypadku mężczyzn wykonujących pracę umysłową, odkryty związek pozostał w mocy.

Co istotne, podobnej korelacji nie odkryto w przypadku kobiet. Jeśli chodzi o panie, związek był odwrotny, choć wydłużający życie efekt fizycznej pracy był nieznaczny. Przyczyną takiego zjawiska może być fakt, że kobiety pracujące fizycznie nie wykonują aż tak wyczerpujących zadań jak mężczyźni w tym sektorze.

Jak zaleca WHO, ludzie dorośli lata powinni wykonywać co najmniej 150 minut o umiarkowanej intensywności aerobowej tygodniowo lub też 75 minut treningów o wysokiej intensywności.

Wielokrotnie dotychczas wykazano, że ćwiczenia dają wiele korzyści zdrowotnych: od ochrony funkcji mózgu, poprzez dbałość o układ sercowo-naczyniowy, po zapobieganie i poprawę ogólnego samopoczucia. Zbyt duży, powtarzający się wysiłek jednak może nadmiernie obciążać organizm, mówią uczeni.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X