Strona głównaPracaWskazówki dla dojrzałych pracowników i poszukujących pracy

Wskazówki dla dojrzałych pracowników i poszukujących pracy

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Wskazówki dla dojrzałych pracowników i poszukujących pracy Z badań amerykańskiej grupy budownictwa społecznego Anchor wynika, że ageizm nie jest pustym hasłem. Wielu młodych ludzi uważa, że osoby starsze powinny udawać się na emeryturę i tym samym zwiększyć ilość miejsc pracy dla młodszych. 20% respondentów sądzi, że starsi są mniej produktywni i wykonują pracę wolniej niż młodsi. 41% ankietowanych wyraziło opinię, że nie ma dostateczne dużo pracy, aby ludzie starsi mogli kontynuować karierę zawodową. Jako wiek starszy osoby młode wskazywały średnio 62 lata.

Podane wyżej wyniki są niepokojące. Z drugiej strony jednak, szczególnie w krajach starzejących się, zjawisko zatrudniania ludzi dojrzałych wydaje się zyskiwać na popularności. Sarah Welstead z Retired Worker, kanadyjskiej strony, która specjalizuje się w ogłoszeniach o pracę dla seniorów zarówno na pół etatu, jak i w pełnym wymiarze godzin, diagnozuje tę sytuację. - Teraz w Kanadzie więcej ludzi odchodzi na emeryturę niż wkracza na rynek pracy. Pracodawcy, którzy kiedyś niechętnie zatrudniali starszych pracowników, zaczęli teraz zdawać sobie sprawę, że ludzie dojrzali to wysoko wykwalifikowani, doświadczeni i dyspozycyjni pracownicy - mówi Sarah Welstead.

Jednocześnie z ankiet Retired Worker wynika, że aż 64% ich klientów poszukujących pracy doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek. Ciągle zbyt wielu pracodawców niechętnie przyjmuje podania o pracę od osób z grupy 50+. Dojrzali muszą więc włożyć więcej wysiłku w zaprezentowanie swojej osoby jako naprawdę godnej zatrudnienia. Oto kilka wskazówek ekspertów z Retired Work.

• Jak cię widzą, tak cię piszą

To prawda mająca zastosowanie w różnych dziedzinach życia, także tej zawodowej. Jeśli fryzura i ubrania kandydata na pracownika należą do tego, co démodé, wielu pracodawców bezwiednie zakłada, że podobnie rzecz ma się z umiejętnościami potencjalnego pracownika. Jakkolwiek obecnie powszechnie akceptowane są znacznie swobodniejsze stroje niż choćby dekadę temu, istnieją niepisane prawa co do koloru i fasonu ubioru do pracy.

Nie trzeba wydawać znacznej gotówki, by wyglądać schludnie. Konieczne jest po prostu przestrzeganie pewnych zasad, dobór odpowiednich kolorów i czysty, uprasowany strój.

• Cierpliwość ważną cnotą

Choć znalezienie odpowiedniej pracy może być trudnym zadaniem w każdym wieku, starsi kandydaci muszą być bardziej cierpliwi i pracowici. Wielu starszych pracowników zakłada, że po 35 (lub więcej) latach doświadczenia, znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu. Niestety, wielu pracodawców ciągle niechętnie odnosi się do starszych pracowników.

• Pewność siebie - tak, arogancja- nie

W poszukiwaniu pracy nie można być zbyt nieśmiałym, taka autopromocja jest po prostu nieskuteczna. Trzeba jasno określić swoje zalety i przedstawić przydatne umiejętności oraz wskazać na korzyści, jakie pracodawca otrzyma dzięki zatrudnieniu danego kandydata. Jednakże postawa „wszystko widziałem/am, wszystko już znam" jest przeciwskuteczna. Arogancja to sygnał, że trudno jest się porozumieć z daną osobą, pertraktować z nią, współpracować i ewentualnie namówić do zmiany perspektywy.

• Z nowymi technologiami za pan brat

Starsi pracownicy zbyt często są postrzegani jako niechętni zmianom lub nie umiejący im podołać. Szczególną rolę odgrywa tu nowa technologia. Chociaż nie trzeba być geniuszem komputerowym, większość pracodawców oczekuje, że ich pracownicy dobrze będą sobie radzili z obsługą komputera i poszukiwaniami online.

Konieczność szkolenia w zakresie obsługi komputera została już dawno dostrzeżona przez np. władze UE, dlatego warto poszukać bezpłatnych lub dofinansowywanych kursów. Te często są przygotowywane specjalnie dla osób z grupy wiekowej 50+.

• Internet to wielka siła

O wielu ofertach pracy ludzie dowiadują się dzięki „osobistej sieci" przyjaciół, znajomych i członków rodzin, ale dziś największej ilości ogłoszeń dostarcza Internet. Dziś trzeba szukać pracy na stronach internetowych zawierających tego rodzaju informacje, serwisach korporacyjnych, w agencjach pracy tymczasowej, na targach pracy, etc. Im więcej obszarów poszukiwań, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej pracy.

• Warto się skupić na ilości doświadczenia, nie - lat

Należy walczyć z negatywnymi stereotypami dotyczącymi wieku skupiając się na swojej wiedzy i doświadczenia. Trzeba się szczycić swoimi osiągnięciami, dojrzałością i mądrością. Jeśli chodzi o aktualizację CV, niektórzy eksperci doradzają skoncentrowanie się na najważniejszych doświadczeniach z ostatnich 10 - 20 lat, a przy informacji na temat wykształcenia, można pominąć datę ukończenia uniwersytetu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy