Strona głównaPracaUtrata pracy a kredyt

Utrata pracy a kredyt

Miesiąc temu straciłem pracę, a obecna sytuacja na rynku utrudnia mi znalezienie nowej. Zastanawiam się czy może to wpłynąć na moją umowę z bankiem. Wspólnie z żoną mamy zaciągnięty kredyt gotówkowy na dosyć sporą kwotę. Czy w tej sytuacji bank może dać nam wypowiedzenie kredytu? Zaznaczam, że żona dalej jest aktywna zawodowo.
Utrata pracy a kredyt W większości umów kredytowych banki zastrzegają możliwość wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy sytuacja finansowa klienta ulegała poważnej zmianie np. w wyniku . Jednak w praktyce banki z tych klauzul nie korzystają i nie interesują się sytuacją finansową kredytobiorcy, dopóki raty kredytu są terminowo regulowane. Jeśli zatem mimo utraty pracy ma Pan pieniądze na raty, nie ma żadnych powodów do obaw. Jeśli jednak spodziewa się Pan problemów z prawidłową obsługa kredytu, zachęcam by już dziś poinformować o tym bank i z pozycji „rzetelnego kredytobiorcy” negocjować ewentualne zmiany w umowie. Może to być np. wydłużenie okresu spłaty, co automatycznie zmniejsza miesięczne raty. Negocjacje z bankiem są znacznie łatwiejsze w sytuacji, gdy kredyt jest prawidłowo spłacany. W razie opóźnień w spłacie elastyczność banku znacząco się zmniejsza, a w sytuacji poważnych przekroczeń terminów spłaty może skutkować brakiem zgody banku na jakiekolwiek zmiany umowy kredytowej.

Paweł Majtkowski, Expander

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SZEŚĆ + TRZY =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X