Strona głównaPracaTyp pracy ma wpływ na zdrowie serca kobiet

Typ pracy ma wpływ na zdrowie serca kobiet

Rodzaj wykonywanej pracy nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Z badań wynika - co może wydawać się paradoksalne -, że wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych dotyczy m. in. pracowników służby zdrowia.
Typ pracy ma wpływ na zdrowie serca kobiet [fot. Hermes Manuel Cortés Meza from Pixabay]
Kiedy uczeni z Drexel University's School of Public Health przeanalizowali dane kilkudziesięciu tysięcy kobiet w wieku po , odkryli, że wykonywanie niektórych zawodów ma związek z wyższym zagrożeniem i naczyń.

W porównaniu do kobiet pracujących w innych sektorach, wyższe prawdopodobieństwo chorób serca odnotowano u pań, które były pracownikami socjalnymi (o 36 proc.), u ekspedientek lub kasjerek w sklepach (o 33 proc.), u pracowniczek systemu zdrowotnej (o 16 proc.) i (osobno) u (o 14 proc.).

Naukowcy odkryli jednocześnie, że w porównaniu do ogółu badanych, kobiety będące pośrednikami w obrocie nieruchomościami i agentami sprzedaży były o 24 proc. mniej narażone na choroby serca, a asystentki biurowe o 11 proc. Uzyskane wyniki zostały dostosowane do wieku, stanu cywilnego, wykształcenia i rasy uczestniczek.
Wśród zawodów o wysokim ryzyku dla zdrowia sercowo-naczyniowego są pracownice służby zdrowia, takie jak pielęgniarki i opiekunki. Jest to o tyle zaskakujące, że kobiety te z dużym prawdopodobieństwem mają większą wiedzę na temat czynników ryzyka dla zdrowia sercowo-naczyniowego - mówi Bede Nriagu, współautor badań. - Interpretujemy to w ten sposób, że konieczne jest spojrzenie poza indywidualne czynniki, takie jak wiedza o zdrowiu, aby lepiej zrozumieć na ile określone zajęcia, w tym praca w służbie zdrowia, negatywnie wpływają na układ krążenia u kobiet - dodaje Nriagu.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy