Strona głównaPracaSukces zawodowy dzięki talentom i pracy. Znajomości coraz mniej ważne

Sukces zawodowy dzięki talentom i pracy. Znajomości coraz mniej ważne

Polacy są przekonani, że do odniesienia sukcesu zawodowego konieczne są przede wszystkim wiedza i umiejętnośc, w tym zdobywane niekoniecznie w toku formalnej edukacji, oraz własna praca, a także wykształcenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W ciągu ostatnich lat wzrosło przekonanie, że sukces zależy przede wszystkim od osobistych cech, a w mniejszym stopniu od czynników zewnętrznych, np. od znajomości.
Sukces zawodowy dzięki talentom i pracy. Znajomości coraz mniej ważne [Fot. Rido - Fotolia.com] Za najważniejsze uznawane są kompetencje czysto merytoryczne – wiedza i umiejętności. Jest to odpowiedź wybierana przez zdecydowanie największy odsetek respondentów (59%). Drugim z najważniejszych czynników okazuje się solidna, rzetelna praca (41%), a trzecim – (33%). Znacznie mniejszy odsetek respondentów za kluczowe dla sukcesu zawodowego uznaje (18%), własną inicjatywę i przedsiębiorczość (18%) lub przypadek (11%).

Chociaż nie zmieniła się hierarchia czynników sukcesu, można zaobserwować istotne różnice w porównaniu do wyników badania sprzed czterech lat. Znacząco wzrósł odsetek respondentów wskazujących jako najważniejsze determinanty sukcesu zawodowego wiedzę i umiejętności (aż o 14 punktów procentowych), a także rzetelną pracę (o 9 punktów). Zmalało z kolei przekonanie o roli znajomości (o 10 punktów) oraz szczęścia (o 4 punkty).

Jaki zawód najkorzystniejszy?

CBOS aby sprawdzić jakie profesje gwarantują, według badanych, najlepsze perspektywy zawodowe, zapytał, jakich zawodów pragnęliby oni dla swoich dzieci. Pytanie zadawane było niezależnie od tego, czy respondenci rzeczywiście posiadają córkę lub syna.

Najpopularniejszym wyborem są zawody medyczne (tę grupę zawodów wskazało 34% badanych), a szczególnie lekarskie (28%). Na drugim miejscu plasują się zajęcia techniczne (wymagające wykształcenia politechnicznego lub technicznego), a na trzecim – .

Popularnym wyborem są także zawody związane z wykształceniem informatycznym, matematycznym i przyrodniczym (w praktyce ta kategoria została właściwie całkowicie zdominowana przez zajęcia związane z branżą IT).

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X