Strona głównaPracaStres w pracy sprzyja nowotworom

Stres w pracy sprzyja nowotworom

W przypadku mężczyzn długotrwała ekspozycja na stres związany z pracą wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem raka: płuc, okrężnicy, odbytnicy i żołądka oraz chłoniaka nieziarniczego.
Stres w pracy sprzyja nowotworom [fot. Jan Vašek from Pixabay]
Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań i Bezpieczeństwa oraz Uniwersytetu Montrealu, którzy ocenili związek między ryzykiem a związanym z pracą przez całe życie zawodowe mężczyzn.

Średnio uczestnicy wykonywali cztery różne prace przez całe swoje zawodowe życie, ale niektórzy nawet kilkanaście lub więcej. Odkryto istotne powiązania z pięcioma z jedenastu nowotworów uwzględnionych w badaniu. Związek ten zaobserwowano u mężczyzn, którzy byli narażeni na stres związany z pracą przez 15-30 lat, a w niektórych przypadkach przez ponad 30 lat. Powiązania między stresem związanym z pracą a rakiem nie wykryto u uczestników, którzy wykonywali stresującą pracę krócej niż 15 lat.

Do najbardziej stresujących zawodów należały: strażak, inżynier przemysłowy, inżynier lotnictwa, brygadzista mechanik oraz pracownik naprawy pojazdów i sprzętu kolejowego.

Odczuwany stres nie ogranicza się do dużego obciążenia pracą i ograniczeń czasowych, chodzi również o charakter obowiązków i atmosferę w miejscu pracy. Obsługa klienta, prowizje od sprzedaży, odpowiedzialność, niespokojny temperament danej osoby, niepewność pracy, problemy finansowe, trudne lub niebezpieczne warunki pracy, nadzór pracowniczy, interpersonalne, trudne dojazdy - wszystko to stanowiło źródła stresu wymieniane przez uczestników.

-Jedną z największych wad wcześniejszych analiz jest to, że żadne z nich nie oceniało stresu związanego z pracą w ciągu całego życia zawodowego, co uniemożliwia określenie, jak okres ekspozycji na stres związany z pracą wpływa na rozwój raka. Nasze badanie pokazuje znaczenie mierzenia stresu w różnych momentach życia zawodowego danej osoby - mówią autorzy badania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy