Strona głównaPracaStres w pracy - tak groźny dla zdrowia, jak bierne palenie

Stres w pracy - tak groźny dla zdrowia, jak bierne palenie

Stres w miejscu pracy może być tak ryzykowny dla zdrowia jak bierne palenie, wynika z przeglądu badań naukowców z Harvard Business School i Stanford University.
Stres w pracy - tak groźny dla zdrowia, jak bierne palenie Badacze przeanalizowali 228 badań oceniających wpływ 10 czynników stresujących w pracy na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników, w tym na zachorowalność i śmiertelność.

Najpoważniejszym stresorem była obawa o to, że wkrótce straci się pracę - to zwiększało ryzyko problemów zdrowotnych o 50 proc. Szkodliwe efekty dawały też: konflikty rodzinne, niepewność w pracy, nadmierne wymagania, i niska kontrola nad organizacją pracy.

Naukowcy zrównują wpływ na zdrowie z tymi, jakie daje - statystycznie są to podobne szkodliwe efekty.

Jak osłabić stres w pracy? Przede wszystkim warto sobie z niego zdać sprawę i zastanowić się, co konkretnie sprawia, że się go odczuwa. Być może już niewielkie zmiany poprawią ci humor. Czasem niezbędne są znaczniejsze modyfikacje, np, zmiana grupy, z którą pracujesz, czy godzin pracy. Ostatecznie, zdarza się, że konieczne jest podjęcie decyzji o zmianie pracy. W każdy razie przedłużający się wywołuje spadek odporności immunologicznej. W wyniku tego nasz organizm ma problem ze zwalczaniem i wirusów. Bywa tak, że człowiek przestaje sobie radzić w sytuacjach wymagających dużej mobilizacji organizmu. Przy chornicznym stresie dochodzi do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, w tym również do choroby wieńcowej jak i .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:36:37, 26-07-2017 norika

    Tym artykułem nikt Ameryki nie odkrył. Mobbing w wielu polskich zakładach pracy to zjawisko codzienne. Łatwo mowic - zmień pracę. Oferty nie czekają na ulicy, wbrewq temu, co piszą media.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X