Strona głównaPracaStarszy nie znaczy gorszy: pracownik po 50-tce

Starszy nie znaczy gorszy: pracownik po 50-tce

Coraz częściej media donoszą o pogłębiającej się luce pokoleniowej. Społeczeństwa się starzeją - rodzi się coraz mniej dzieci a jednocześnie długość życia znacznie się wydłuża. Z tym problemem mierzą się już dziś nie tylko rządy państw, systemy emerytalne czy opieka zdrowotna, ale również właściciele firm.
Starszy nie znaczy gorszy: pracownik po 50-tce W 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 wynosił w Polsce 33 proc. i był jednym z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania w Szwecji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 70 proc., w Danii 57,5 proc. a w Niemczech 56,2 proc.

Jak prognozuje GUS do 2035 spadnie w Polsce zarówno liczba dzieci, jak i osób do 44 roku życia, a wzrastać będzie liczba osób po 45-tym roku życia oraz osób w wieku emerytalnym. Z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na politykę zarządzania ludźmi w firmie.

Dojrzały problem

Dla polskich pracodawców pracownicy w wieku przedemerytalnym są ciągle dużym wyzwaniem. - Pracownik 45+ jest na półmetku swojej kariery, do emerytury ma jeszcze 20 lat i ciągle jest w doskonałej formie. Jego priorytety się zmieniają, ma dużo więcej wolnego czasu ponieważ jego dzieci są już dorosłe, ma dużo doświadczenia i wiedzy więc dla pracodawcy powinien być ciągle doskonała inwestycją. Jednak tak się nie dzieje. Wszystkiemu winne są stereotypy - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu, podczas odbywającego się 25 stycznia 2011 webinarium (seminarium poprzez Internet) poświęconego zatrudnianiu pracowników 45+.

Obiegowe opinie mówią, że pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą się rozwijać, niechętnie biorą udział w szkoleniach, mają niewystarczające kompetencje, trudności z adaptacją do nowych warunków, wykorzystaniem nowych technologii, często chodzą na zwolnienia spowodowane złym samopoczuciem. Jednak badania prowadzone między innymi przez PARP przeczą tym opiniom.

- Nie jest prawdą, że dojrzali pracownicy nie chcą się angażować w rozwój firmy. Wręcz przeciwnie. Nasze badania jednoznacznie mówią, że chcą oni wnosić istotny wkład w funkcjonowanie organizacji, nadal chcą podnosić swoje umiejętności, dzielić wiedzą z młodszymi. Co ważne, rotacja pracowników jest najmniejsza właśnie wśród starszych osób - podkreślała Anna Świebocka-Nerkowska.

Duży ceni dojrzałego

Świadomość korzyści jakie płyną z zatrudniania pracowników 45+ wciąż jest niewielka wśród polskich pracodawców. Przemyślana polityka zarządzania dojrzałymi pracownikami (zarządzanie wiekiem) funkcjonuje raczej w dużych firmach, które planują swoją politykę zatrudnienia z dużym wyprzedzeniem. Te firmy wiedzą doskonale, że w związku ze zmianami demograficznymi, wykorzystanie pracowników w wieku emerytalnym będzie jednym z elementów pozwalających na utrzymanie stabilizacji w zatrudnieniu.

Na każdym etapie równość

Jedną z firm zarządzających wiekiem jest firma TP EmiTel - operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Firma świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma zatrudnia 933 pracowników, z czego blisko 1/3 stanowią osoby 50+.

Firma realizuje kompleksową politykę zarządzania zasobami ludzkimi, uwzględniającą również pracowników 50+. Już na etapie rekrutacji firma stosuje zasadę równości dla wszystkich kandydatów - uwzględnia wyłącznie kwalifikacje i kompetencje kandydatów, a wiek nie odgrywa żadnej roli. W efekcie 13 proc. pracowników zatrudnionych w latach 2008-2010 na stanowiska specjalistyczne i kierownicze to osoby w wieku 40+. Firma realizuje także program przekazywania specjalistycznej wiedzy technicznej „Trener Wewnętrzny w TP EmiTel”. W programie w charakterze osoby prowadzącej szkolenia uczestniczą m.in. osoby 50+, które przekazują posiadaną przez siebie wiedzę młodszym współpracownikom.

W firmie realizowane są również różne programy podnoszenia i doskonalenia kwalifikacji dla pracowników i kadry menedżerskiej. Dostęp do programów njest równy dla wszystkich pracowników.

Za swoje działania uwzględniające potrzeby dojrzałych pracowników firma została w 2010 roku laureatem Konkursu "Zysk z dojrzałości 2010" i zdobywcą tytułu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom 50+ ".
 
Strony : 1 2 3

Anna Włudarczyk / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:42:42, 25-07-2011 ~gość: 89.72.114.xxx

    W żadnym wypadku długośc życia obecnie się nie wydłuża przecież to gołym okiem widać nekrologi osób od 40-ki do 60-ki kto podaje takie statystyki beznadziejne, żyją jedynie dłużej ludzie urodzeni byli przed wojną.
  • 13:20:08, 26-07-2011 marcel20106

    Cytat:
    W żadnym wypadku długośc życia obecnie się nie wydłuża przecież to gołym okiem widać nekrologi osób od 40-ki do 60-ki kto podaje takie statystyki beznadziejne, żyją jedynie dłużej ludzie urodzeni byli przed wojną.
    Tak ja się zgadzam.Jestem za...........

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy