Strona głównaPracaSprawdź, która umowa o pracę ci się należy

Sprawdź, która umowa o pracę ci się należy

Pracodawca nie powinien narzucać rodzaju umowy o pracę. Niestety, pracownik zazwyczaj jest słabszą stroną stosunku pracy.
Sprawdź, która umowa o pracę ci się należy  [© yellowj - Fotolia.com]

na czas określony można otrzymać dwukrotnie. Trzecia umowa zgodnie z prawem musi być zawarta na czas nieokreślony, bez względu na wolę pracodawcy. Ale uwaga! Pomiędzy wygaśnięciem jednej umowy a podpisaniem kolejnej nie może minąć miesiąc. Niestety, pracodawcy, aby obejść przepis, zawierają długoterminowe umowy na czas określony albo przedłużają okres między zakończeniem jednej umowy a zawarciem kolejnej do ponad 30 dni – mówi serwisowi infoWire.pl Marta Kosakowska, aplikant adwokacki z TGC Corporate Lawyers.

Umowa na czas określony podpisana minimalnie na okres 6 miesięcy może zostać wypowiedziana, gdy zawiera taką klauzulę. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. nie ma obowiązku uzasadnić wypowiedzenia, a pracownik może domagać się jedynie odszkodowania. W przypadku umowy na czas nieokreślony wypowiedzenie musi być uzasadnione. – Bezpodstawnie wypowiedziana umowa pozwala pracownikowi domagać się odszkodowania, przywrócenia do pracy lub uznania wypowiedzenia za niebyłe – wyjaśnia prawniczka.

W Polsce obowiązują 4 rodzaje : na czas nieokreślony, określony, wykonania określonej pracy oraz zastępstwa pracownika. Wszystkie te umowy mogą być poprzedzone umową na okres próbny, który wynosi maksymalnie 3 miesiące.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy