Strona głównaPracaSilny stres w pracy to wyższe ryzyko raka u mężczyzn

Silny stres w pracy to wyższe ryzyko raka u mężczyzn

Kolejne badania wiążą stres z nowotworami. Okazuje się, że stresująca praca może sprzyjać rozwojowi raka.
Silny stres w pracy to wyższe ryzyko raka u mężczyzn [fot. YANETH LOTERO from Pixabay]
W przypadku mężczyzn długotrwałe doświadczanie stresu związanego z pracą wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem , okrężnicy, oraz chłoniaka nieziarniczego.

Kanadyjczycy przeprowadzili badanie, które pozwoliło ocenić związek między rakiem i poziomem stresu zawodowego doświdczanym przez mężczyzn w całym okresie pracy.

Do najbardziej stresujących prac należały następujące zajęcia: strażak, inżynier przemysłowy, inżynier lotniczy, brygadzista mechanik oraz pracownik naprawy pojazdów i sprzętu kolejowego. Autorzy dokumentowali zmiany postrzegania związanego z pracą .

Badanie pokazuje również, że odczuwany stres nie ogranicza się do dużego obciążenia pracą i ograniczeń czasowych. Obsługa klienta, prowizje od sprzedaży, obowiązki, temperament danej osoby, niepewność zatrudnienia, problemy finansowe, trudne lub niebezpieczne warunki pracy, nadzór pracowniczy, konflikty międzyludzkie i kłopoty z dojazdem do pracy - takie czynniki najczęsciej wskazywano, gdy padały pytania o źródła stresu.
Jedną z największych wad wcześniejszych badań nad rakiem jest to, że w żadnym z nich nie oceniano stresu związanego z pracą przez całe życie zawodowe, więc nie można było określić, jak czas trwania ekspozycji na stres w zwiazku z wykonywanym zwodem wpływa na rozwój nowotworu. Nasze analizy pokazują istotę monitorowania stresu w różnych momentach życia zawodowego ludzi - wyjaśniają autorzy badania z kanadyjskiego Institut national de la recherche scientifique.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Preventive Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy