Strona głównaPracaSamotność sprzyja bezrobociu

Samotność sprzyja bezrobociu

Doświadczanie samotności może oznaczać wyższe ryzyko przyszłego bezrobocia.
Samotność sprzyja bezrobociu [fot. Manuel Alvarez from Pixabay]
Wcześniej pokazano, że bycie bezrobotnym może powodować , teraz na Uniwersytecie Exeter sprawdzono, czy sytuacja przeciwna także ma miejsce. Jak ustalono, ludzie, którzy deklarowali, że często czują się samotni, byli znacznie bardziej narażeni na bezrobocie w późniejszym okresie. Potwierdzono również, że jest także odwrotnie - osoby bezrobotne częściej zmagały się z późniejszą samotnością.

- Biorąc pod uwagę wywołujące negatywne skutki samotności i dla zdrowia i gospodarki, zapobieganie obu doświadczeniom ma istotne znaczenie. Osłabiona samotność może przekładać się na niższe bezrobocie, a zatrudnienie zmniejsza samotność, co z kolei może pozytywnie wpływać m. in. na zdrowie i . (...). Nasze badania były prowadzone głównie przed pandemią, ale sądzimy, że ten problem może być jeszcze bardziej naglący, ponieważ więcej osób pracuje w domu i potencjalnie doświadcza izolacji z powodu obaw związanych z COVID-19 - mówi Nia Morrish z Uniwersytetu w Exeter.

Przeanalizowano poziom samotności u 15 tysięcy ludzi, a także takie czynniki, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wykształcenie, stan cywilny, skład gospodarstwa domowego, liczba dzieci i region zamieszkania.

- Samotność to bardzo istotny problem społeczny, o którym często myśli się głównie w kategoriach wpływu na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Jednak nasze odkrycia wskazują, że może mieć szersze negatywne oddziaływanie zarówno na jednostki, jak i na gospodarkę (...) - mówi prof. Antonieta Medina-Lara, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy