Strona głównaPracaRynek pracy wciąż trudny dla osób starszych. Seniorzy ofiarami stereotypów

Rynek pracy wciąż trudny dla osób starszych. Seniorzy ofiarami stereotypów

Mimo licznych programów i akcji na rzecz aktywizacji zawodowej osób dojrzełych, nadal nie jest im łatwo na polskim rynku pracy. Mimo doświadczenia zawodowego często są dyskryminowane z uwagi na wiek. Uważa się między innymi, że są mniej produktywne - to tylko jeden ze stereotypów, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają im znajdowanie zatrudnienia.
Rynek pracy wciąż trudny dla osób starszych. Seniorzy ofiarami stereotypów [© Iurii Sokolov - Fotolia.com] W Polsce odnotowuje się najniższy w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób po 55. roku życia. Wskaźnik ten wynosi zaledwie 40 procent. Ich sytuacja często sytuacja jest dramatyczna.

- Przecież te osoby muszą z czegoś żyć. Tymczasem obawa przed zwolnieniem jest w tej grupie społecznej największa – mówi Agnieszka Bulik z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad. Łączy się ona ze świadomością, że obecni 55- latkowie będą musieli musieli pracować nawet dłużej, niż jest to zapisane w prawie. Bardzo niskie nie pozwolą na zapewnienie sobie minimalnego bezpieczeństwa egzystencji, zwłaszcza jeśli przepracowanych lat jest mniej, z powodu bezrobocia lub zatrudnienia na umowach cywilno-prawnych.

Pracodawcy wskazują, że boją się przede wszystkim z uwagi na czteroletnią ochronę przedemerytalną, która nie zezwala na zwolnienie pracownika. Jako dalsze powody wymieniają trudności w przyswajaniu wiedzy oraz niższą wydajność pracy. Te stereotypy nadal powodują, że wielu pracodawcó woli przyjąć młodsze osoby.

Brak zastępowalności pokoleń i emigracja młodych osób sprawią, że zapotrzebowanie na będzie w przyszłości rosło. Trend ten jest widoczny w innnych krajach europejskich, jednak w Polsce na razie rozwija się dość wolno. Potrzebne są dodatkowe narzędzia wspierające zatrudnianie tej grupy wiekowej, w tym - przede wszystkim - edukacja pracodawców i walka ze szkodliwymi stereotypami.

Aby zachęcić firmy do zatrudniania ludzi dojrzałych, wprowadzono ulgę finansową – możliwość niepłacenia przez rok składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby ponadpięćdziesięcioletnie, od przynajmniej 30 dni zarejestrowane jako bezrobotne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy