07-08-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Stopa bezrobocia w lipcu spadła do 10,1 procent - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do czerwca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. Jeszcze rok temu wynosiła 11,8 proc. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. Tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki.
![Rynek pracy się poprawia. W lipcu rekordowo niskie bezrobocie [© Richard Villalon - Fotolia.com] Rynek pracy się poprawia. W lipcu rekordowo niskie bezrobocie [© Richard Villalon - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Rynek-pracy-sie-poprawia-W-lipcu-rekordowo-niskie-bezrobocie_img55c52b9fa9fe4.jpg)
Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Stopa bezrobocia najsilniej spadła w opolskim, pomorskim i zachodniopomorskim – o 0,4 pkt proc. Najniższa stopa bezrobocia była w Wielkopolsce – 6,6%.
– Wszystko wskazuje na to, że już w sierpniu w Polsce będzie jednocyfrowe. To ogromny sukces polskich przedsiębiorców. Aby stał się on również sukcesem pracowników, spadkowi bezrobocia musi towarzyszyć podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
W urzędach pracy na koniec lipca zarejestrowanych było 1 mln 587 tys. osób W liczba bezrobotnych spadła o ponad 35,1 tys. i był to najsilniejszy spadek na przestrzeni ostatnich 5 lat.
– Bezrobocie spada nieprzerwanie od 5 miesięcy. W lipcu w urzędach pracy zarejestrowanych było o blisko 300 tys. mniej osób niż przed rokiem. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych spadła już o ponad pół miliona i wciąż będzie się zmniejszać na co wskazuje lipcowy rekord ofert pracy – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 22% więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej szukają firmy na Śląsku i Mazowszu (po 14 tys.) i w Wielkopolsce (12 tys.).