Strona głównaPracaPracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci udar

Pracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci udar

Nie warto się przepracowywać, długie godziny spędzone na wykonywaniu obowiązków zawodowych nie sprzyjają zdrowiu. Prowadzi to nie tylko do nadmiernego zmęczenia i osłabienia, ale może też zwiększać ryzyko udaru.
Jak obliczyli francuscy badacze, praca przez ponad dziesięć godzin dziennie przez co najmniej 50 dni w roku oznacza o wiele wyższe ryzyko . Im dłużej zaś tak się przepracowujemy, tym bardziej wzrasta zagrożenie udarem.

Kiedy przeanalizowano sposób codzinnego funkcjonowania niemal 150 tysięcy francuskich pracowników w wieku 18-69 lat. Ustalono, że ci, którzy pracowali w (10 godzin dziennie przez co najmniej 50 dni w roku), mieli o 29 proc. wyższe ryzyko udaru. Ci z kolei, którzy wykonywali tak długo swoje obowiązki zawodowe przez przynajmniej dziesięć lat, odznaczali się aż o 45 proc. wyższym prawdopodobieństwem udaru.

Dane dotyczące uczestników obejmowały zarówno ich godziny pracy, jak i stan zdrowia, czyli obecność , , poziom wskaźnika masy ciała (). Brano też pod uwagę medyczną historię rodziny. Ustalono, że związek pomiędzy pracą w nadgodzinach i udarem pozostaje bardzo silny.

Według lekarzy, spędzanie większości czasu w pracy oznacza zwykle zaniedbania w innych sferach, w tym ograniczenie aktywności fizycznej i mniejsza dbałość o regularne badania profilaktyczne czy wizyty kontrolne. Stąd może wynikać większe niebezpieczeństwo udaru.

Choroby serca, w tym zdarzenia sercowo naczyniowe, odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów na całym świecie. Z ich powodu co roku umiera około 18milionów ludzi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Stroke.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć