Strona głównaPracaPracownicy po pięćdziesiątce - niedoceniany skarb pracodawców

Pracownicy po pięćdziesiątce - niedoceniany skarb pracodawców

Pracownicy po pięćdziesiątce to prawdziwy skarb - mają umiejętności, wiedzę i doświadczenie, a jednak pracodawcy niechętnie w nich inwestują.
Pracownicy po pięćdziesiątce - niedoceniany skarb pracodawców [© Coloures-pic - Fotolia.com] Jak wynika z raportu Institute of Leadership and Management (ILM), w Wielkiej Brytanii cechy pracowników po pięćdziesiątce mogłyby wypełnić lukę , ale pracodawcy nie wykorzystują tych możliwości.

Ankieta, w której wzięło udział ponad 1400 menadżerów z Wielkiej Brytanii, wskazuje, że wiele firm błędnie zakłada, iż nie są chętni do rozwoju i uzyskiwania wyższych funkcji kierowniczych.

Z badań wynika, że menadżerowie znacznie niżej oceniali zapał do nauki, rozwój i postęp dojrzałych członków zespołu w porównaniu do osób z młodszych grup wiekowych. Cechy te w przypadku pracowników po pięćdziesiątce zostały ocenione na 46 procent, w odniesieniu do przedstawicieli pokolenia X (urodzonych w latach 1965-76) - na 67 procent, a w przypadku milenijnych pracowników (urodzonych w latach 1977-1997) - na 79 procent.

Tymczasem nic bardziej błędnego. Poproszeni o autoocenę seniorzy, określili swój zapał rozwoju na 94 procent, natomiast najmłodsi pracownicy - ocenili go u siebie na 87 proc.

- W Wielkiej Brytanii istnieje nierówność w zasobach pracowników, która przyczynia się do dużej i niepokojącej luki umiejętności przywódczych. Widzimy, że pięćdziesięciolatkom nie oferuje się jednakowej możliwości do wykorzystywania ich tak bardzo potrzebnych umiejętności zawodowych, wiedzy i orientacji na klienta w roli lidera. Dzieje się tak dlatego, że starszym pracownikom błędnie przypisuje się brak chęci do nauki i dążenia w wysokich stanowisk, w rzeczywistości okazało się, że są tak samo chętni, jeśli nie chętniejsi niż ich młodsi koledzy, aby się rozwijać się - mówi Kate Cooper z ILM.

Badanie wykazało również, że pewność siebie i cele zawodowe starszych pracowników są niższe niż ich młodszych kolegów. Pomimo wysokiego pragnienia rozwoju, mniej niż połowa (46 procent) pięćdziesięcioletnich menadżerów oczekuje uzyskania wyższego stanowiska w ciągu najbliższych trzech lat. Tymczasem nadzieję taką wyraża 76 procent menadżerów milenijnych i 62 procent z pokolenia X.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy