Strona głównaPracaPracownicy 50 plus - świetni eksperci dzięki kształceniu ustawicznemu

Pracownicy 50 plus - świetni eksperci dzięki kształceniu ustawicznemu

Czy mam już „z górki?" Takie pytanie nierzadko pojawia się wśród pracowników powyżej 50-tego roku życia. Powszechnym uprzedzeniem jest to, że wydajność i tolerancja na stres osób starszych słabnie. Tymczasem osoby z grupy 50+ mogą skutecznie poprawić swoją sprawność umysłową, pewność siebie, odporność psychiczną i samopoczucie.
Na Uniwersytecie w Bonn opracowano program, który pokazuje, że dojrzalsi pracownicy mają perspektywy na dalszy długi .

Dyrektorzy firm obawiają się, że starsi pracownicy nie będą w stanie nadążyć za innowacjami technologicznymi. - W środowisku zawodowym przez długi czas pracownikom często nie oferowano możliwości dalszego szkolenia już po 45-tym roku życia - mówi prof. Una Röhr-Sendlmeier z Uniwersytetu w Bonn. - Zakładano, że taka inwestycja nie będzie się opłacać - dodaje. Tymczasem przeczą temu badania z zakresu psychologii rozwojowej, które pokazują, że uczenie się przez całe życie jest całkiem możliwe.

Projekt

W projekcie „Uczenie się w codziennej pracy" („Lernen im Arbeitsalltag", LiA) zbadano wpływ sesji szkoleniowych na szybkość i koncentrację umysłową, postrzeganie własnych kompetencji, poczucie własnej skuteczności i radzenie sobie ze stresem u ponad 800 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. - Zaplanowaliśmy, aby podczas każdej sesji szkoleniowej treści dotyczące różnych obszarów były oferowane w zróżnicowany, ale spójny sposób - mówi psycholog Tanja Huber. Przykładowo, po wysiłku fizycznym następował trening poznawczy, a później wzmacnianie nabytych umiejętności. Po przerwie zaś podawano informacje o powstawaniu i pracownicy wykonywali ćwiczenia relaksacyjne.

Na kompletny kurs szkoleniowy składało się z pięciu modułów trwających łącznie dwie i pół godziny tygodniowo przez 15 tygodni. W ramach jednego z treningów uczestnicy wizualizowali swoje umiejętności i mocne strony, które nabyli w ciągu swojego życia. Szkolenie z zarządzania stresem polegało na znalezieniu osobistych strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Poza tym trenowano zdolności umysłowe i rozwiązywania problemów w grze strategicznej „Go". Z kolei ćwiczenie pamięci było częścią innego modułu. Uzupełnieniem programu były ćwiczenia aktywizujące i .

Znacząca poprawa

Zaraz po zakończeniu szkolenia i po kolejnych sześciu miesiącach oceniono jego efekty. Wyniki pokazały bardzo istotną poprawę. Przykładowo, szybkość przetwarzania informacji przez uczestników wzrosła średnio z 2,42 bitów na sekundę przed szkoleniem do 2,65 bitów na sekundę sześć miesięcy później. Jednocześnie szybkość ta nie uległa zmianie w grupie kontrolnej. Co więcej, u uczestników programu wzrósł samodzielnie oceniany wewnętrzny spokój i zdolność radzenia sobie z porażką. Aż 97 proc. uczestników szkolenia poleciło je innym pracownikom.

Sytuacja win-win

- Profesjonaliści w wieku powyżej 50 lat zyskują na jakości życia, a firmy otrzymują możliwość zaoferowania tym ludziom dłuższej - podsumowuje Röhr-Sendlmeier. - To sytuacja korzystna dla obu stron, a biorąc pod uwagę zmiany demograficzne i niedobór wykwalifikowanych pracowników, ma to również ogromne znaczenie dla całego społeczeństwa - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:43:31, 31-10-2022 Lord

    Nice post, your post is really useful for me. Also Its really nice and epic. Thanks a lot for the quality info on this topic.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy