Strona głównaPracaPracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych

Pracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych

Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Pracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych [Fot. vchalup - Fotolia.com] Wśród pracoholików częściej diagnozuje się: , zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i , ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii.

W badaniach wzięło udział 15 tysięcy osób. Na podstawie informacji dotyczących długości czasu poświęcanego na pracę oraz kwestionariuszy oceniających poziom określonych zaburzeń, ustalono m. in., że aż jedna trzecia pracoholików cierpi na ADHD w porównaniu do 13 proc. ludzi pracujących standardową ilość godzin. Co więcej, 26 procent najdłużej pracujących wykazywało objawy obsesyjno-kompulsyjne, tymczasem takie symptomy odnotowano u 9 procent tych, którzy mieli lepszą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

To nie wszystko. Pracoholicy znacznie częściej niż przeciętni pracownicy cierpieli na zaburzenia lękowe (34 proc. versus 12 proc.). Poza tym większy odsetek pierwszych z wymienionych miał depresję (9 versus 3 proc.).

Jak uważają badacze, być może geny są odpowiedzialne za związek pomiędzy pracoholizmem i , być może zaś uzależnienie od pracy samo w sobie przyczynia się do rozwoju problemów psychicznych - lub odwrotnie kłopoty te sprzyjają . Autorzy zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, by to sprawdzić, co o tyle stanowi kłopot, że sam pracoholizm nie jest jeszcze dobrze przeanalizowany, a część psychologów i psychiatrów w ogóle nie uważa tego za uzależnienie.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie PLoS One.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X