Strona głównaPracaPraca zmianowana skutkuje problemami nawet po powrocie do normalnego cyklu dobowego

Praca zmianowana skutkuje problemami nawet po powrocie do normalnego cyklu dobowego

Aż 20 procent światowej populacji wykonuje pracę zmianową. Ich odmienny cykl snu i czuwania zwiększa ryzyko różnych zaburzeń zdrowotnych, w tym cukrzycy, zawałów serca, raka i udarów.
Praca zmianowana skutkuje problemami nawet po powrocie do normalnego cyklu dobowego [fot. Janno Nivergall from Pixabay]
Niekorzystne skutki mogą być długotrwałe, nawet po powrocie do funkcjonowania według standardowego zegara dobowego.

- Praca zmianowa, zwłaszcza rotacyjna, myli nasz zegar biologiczny, co ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz ma związek z - mówi prof. David Earnest z Texas A&M University Health Science Center. - Kiedy nasze wewnętrzne zegary biologiczne są odpowiednio zsynchronizowane, koordynują wszystkie procesy biologiczne tak, aby zachodziły we właściwej porze dnia i nocy. Kiedy z kolei są rozregulowane, czy to z powodu pracy zmianowej, czy innych zaburzeń, skutkuje to zmianami w fizjologii, procesach biochemicznych i zachowaniu - wyjaśnia Earnest.

Wcześniej w badaniach na gryzoniach ustalono, że rotacyjny harmonogram funkcjonowania oznaczał poważniejsze skutki udaru, zarówno pod względem uszkodzenia mózgu, jak i deficytów funkcjonalnych, niż w przypadku zwierząt funkcjonujących zgodnie z dobowym zegarem biologicznym. Teraz sprawdzono, czy powrót do regularnego cyklu dobowego oddziałuje skutki udaru.
- Większość ludzi pracuje zmianowo tylko pięć do ośmiu lat, a następnie zwykle wraca do standardowych harmonogramów pracy. Chcieliśmy ustalić, czy to wystarczy, aby usunąć wszelkie problemy związane z zaburzeniami , czy też jego skutki pozostają - wskazuje prof. Earnest.

Odkryto, że negatywne efekty zdrowotne pracy zmianowej rzeczywiście przedłużają się w czasie. Cykle snu i czuwania nigdy nie wróciły do normy, nawet po wprowadzeniu regularnego harmonogram. W porównaniu z grupą kontrolną, gryzonie, którym na jakiś czas zmieniono godziny dobowej aktywności, wykazywały trwałe zmiany rytmu snu i czuwania, z okresami nieprawidłowej aktywności, gdy normalnie by spały. Kiedy zwierzęta te doświadczyły udaru, ich wyniki były znacznie gorsze niż w grupie kontrolnej, poza samicami odznaczającymi się poważniejszymi deficytami funkcjonalnymi i wyższą śmiertelnością niż samce.

- Takie wyniki zyskują dodatkowe znaczenie związane ze zdrowiem, szczególnie kobiet, ponieważ udar jest czynnikiem ryzyka demencji i nieproporcjonalnie częściej dotyczy seniorek - mówi prof. Farida Sohrabji, współautorka badań.

- W „wieku komputerów" wielu ludzi nie pracuje od dziewiątej do siedemnastej. Zabieramy pracę do domu i czasami pracujemy do późna w nocy. Nawet ci z nas, którzy pracują w regularnych godzinach w dzień, mają tendencję do przesiadywania do późna w weekendy, co powoduje tak zwany „social jet lag", który podobnie zaburza nasz zegar biologiczny. Wszystko to może mieć taki sam wpływ na zdrowie człowieka, jak praca zmianowa - wyjaśnia prof. Earnest.

Aby uniknąć choćby części zagrożeń dla zdrowia, trzeba utrzymywanie regularnego harmonogramu czasu czuwania, snu i posiłków, który nie zmienia się znacząco z dnia na dzień. Co więcej, trzeba unikać czynników związanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym, takich jak: dieta wysokotłuszczowa, niedostateczna aktywność fizyczna, picie nadmiaru alkoholu i palenia papierosów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy