Strona głównaPracaPraca zmianowa zwiększa ryzyko astmy

Praca zmianowa zwiększa ryzyko astmy

Pracownicy zmianowi, szczególnie ci pracujący na stałe na nocne zmiany, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko umiarkowanej lub ciężkiej astmy.
Praca zmianowa zwiększa ryzyko astmy [fot. skeeze from Pixabay]
Biorąc pod uwagę powszechność zarówno pracy zmianowej, jak i astmy w krajach uprzemysłowionych, problem może być dość częsty. Około 1 na 5 pracowników w krajach rozwiniętych pracuje na stałe lub rotacyjne . Praca zmianowa powoduje, że wewnętrzny zegar biologiczny (rytm okołodobowy) człowieka ulega zaburzeniu i nie nadąża za naturalnym cyklem światła i ciemności.

Taka sytuacja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem różnych zaburzeń metabolicznych, chorób układu krążenia i raka. Objawy astmy, w tym świszczący oddech, znacznie się różnią w zależności od pory dnia i nocy, dlatego postanowiono sprawdzić, czy praca zmianowa może również wiązać się ze zwiększonym ryzykiem i/lub jej nasilenia. Chciano także zbadać, jaki wpływ może mieć chronotyp - indywidualne preferencje dotyczące aktywności porannej („skowronek") lub wieczornej („sowa") - i genetyczna predyspozycja do astmy.

Uczestnicy byli w wieku 37-72 lata. Większość (83 proc.) pracowała w stałych godzinach pracy, natomiast 17 proc. pracowało na zmiany, z czego około połowa na zmiany nocne. Pracownicy nocnej zmiany częściej zachowywali się jak „sowy" i mieli gorsze zdrowie.

Naukowcy porównali wpływ godzin pracy w biurze z pracą zmianową na rozpoznanie astmy, jej objawy i czynność płuc. Po uwzględnieniu wieku i płci oraz szerokiego zakresu innych czynników ryzyka, prawdopodobieństwo wystąpienia umiarkowanej do ciężkiej astmy wzrosło o 36 proc. u pracowników zatrudnionych na stałą nocną zmianę w porównaniu z osobami pracującymi w normalnych godzinach pracy. Podobnie ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu było o 11-18 proc. wyższe u osób pracujących w systemie zmianowym, a gorszej czynności płuc o około 20 proc.

U osób, które zdecydowanie były albo „skowronkami", albo „sowami", zwanymi „ekstremalnymi chronotypami", ryzyko wystąpienia astmy było znacznie wyższe, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka. Natomiast prawdopodobieństwo umiarkowanej lub ciężkiej astmy było o 55 proc. wyższe wśród skowronków pracujących na nieregularne zmiany, w tym w nocy. Jednak genetyczna podatność na astmę nie miała wpływu na ryzyko zachorowania na astmę wśród osób pracujących na zmiany. - Prawdopodobne jest, że zaburzenia prowadzą do rozwoju astmy - zauważają autorzy badań.

- Co ciekawe, chronotyp rzeczywiście zmienia się wraz z wiekiem, ludzie częściej są „sowami" w okresie dojrzewania, a następnie „skowronkami" w miarę starzenia się, co sugeruje, że starszym osobom może być trudniej przystosować się do pracy na nocną zmianę niż ludziom młodszym. - Konsekwencje naszych odkryć dla zdrowia publicznego są potencjalnie daleko idące, ponieważ zarówno praca zmianowa, jak i astma są powszechne w świecie uprzemysłowionym - ostrzegają uczeni. Astma dotyczy 339 milionów ludzi na całym świecie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy