Strona głównaPracaPraca zmianowa sprzyja osłabieniu pamięci i funkcji poznawczych.

Praca zmianowa sprzyja osłabieniu pamięci i funkcji poznawczych.

Aktywność zawodowa, która raz wymaga wstania skoro świt, a innym razem wiąże się z „zarywaniem" nocy, nie tylko osłabia organizm fizycznie i sprzyja wielu chorobom, a także wiąże się z osłabieniem pamięci oraz funkcji poznawczych.
Praca zmianowa sprzyja osłabieniu pamięci i funkcji poznawczych. [© danilkorolev - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Swansea oraz Uniwersytetu w Tuluzie, osoby, które przez dziesięć lat wykonywały , mają średnio o 6 lat starsze mózgi od swoich rówieśników, których zajęcie nie wymagało różnych pór .

Autorzy testów odkryli, że praca zmianowa , zmniejsza szybkość przetwarzania informacji, zaburza ogólne . Jak podkreśla Philip Tucker, ekspert w dziedzinie psychologii i współautor badania, wyniki analiz pokazują, że długofalowe skutki pracy zmianowej na jest nie tylko są negatywne dla zdrowia fizycznego, ale także źle wpływają na ich możliwości umysłowe.

- Osłabienie zdolności poznawczych tego typu może mieć konsekwencje dla bezpieczeństwa tych, którzy pracują w systemie zmianowym i całego społeczeństwa, jak również dla jakości życia pracowników w systemie zmianowym - mówi Tucker.

Jednocześnie ustalono, że opisywane skutki są odwracalne. Wystarczy przerwać pracę w systemie zmianowym, by odzyskać utracone zdolności poznawcze. Efekt nie jest natychmiastowy, trzeba na to co najmniej pięciu lat.

- Celem opisywanego badania była ocena chroniczności i odwracalności wpływu pracy zmianowej na zdolności poznawcze - wyjaśniają uczeni. - Praca na zmiany przewlekle upośledza zdolności poznawcze i ma ważne konsekwencje w zakresie bezpieczeństwa nie tylko dla osób bezpośrednio zainteresowanych, ale także dla całego społeczeństwa - dodają badacze.

Wyniki badań opublikowano w Occupational & Environmental Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć