Strona głównaPracaPraca zmianowa opóźnia menopauzę, nocna ją przyspiesza

Praca zmianowa opóźnia menopauzę, nocna ją przyspiesza

Nie jest tajemnicą, że praca na niestandardowe zmiany silnie wpływa na styl życia i nawyki związane ze snem. Wiadomo też, że praca zmianowa negatywnie oddziałuje na zdrowie pracowników. Jak się okazuje, takie obowiązki zawodowe mogą również opóźnić początek naturalnej menopauzy, być może z powodu zaburzeń rytmu okołodobowego.
Praca zmianowa opóźnia menopauzę, nocna ją przyspiesza [fot. OptLasers from Pixabay]
w ostatnich latach na całym świecie stała się powszechniejsza. Około 20 proc. ludzi aktywnych zawodowo w Ameryce Północnej i Europie pracuje na nietradycyjnych lub naprzemiennych zmianach. Jakkolwiek takie zatrudnienie stało się ekonomiczną koniecznością, aby nadążyć za nasilonym popytem na towary i usługi, nie jest pozbawione zagrożeń dla zdrowia. Wiele wcześniejszych badań powiązało pracę zmianową ze zwiększonym zagrożeniem zdarzeniami wieńcowymi, przy czym najwyższe ryzyko wiąże się z nocną zmianą. Inne problemy zdrowotne wynikające z takich obowiązków zawodowych obejmują: wrzody, i nowotwory, takie jak: , jelita grubego i piersi.

Wiek naturalnej menopauzy bywa problematyczny, ponieważ zarówno wczesne, jak i późne klimakterium może stanowić istotny marker ryzyka późniejszej zachorowalności na różne choroby i przedwczesnego zgonu. Wiadomo już, że czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, ilość dzieci i status społeczno-ekonomiczny, są silnie związane z różnicami w wieku naturalnej menopauzy.

Okazuje się, że czynnikiem, który może wpływać na wiek w , jest także praca zmianowa, ponieważ wcześniejsze testy sugerowały wpływ zaburzeń rytmu okołodobowego na owulację i płodność. Co więcej, odkryto, że nadmierna ekspozycja na sztuczne światło w godzinach naturalnie ciemnych powoduje supresję melatoniny, co z kolei prowadzi do zakłócenia czynności jajników.

Przeanalizowano dane niemal 3700 kobiet przed menopauzą. Jak się okazało, praca zmianowa oznaczała opóźniony początek menopauzy. Wydaje zatem, rytm dobowy może odgrywać tu pewną rolę, chociaż konieczne są dalsze badania, by to potwierdzić.

- Potencjalnie rytm dobowy oddziałuje na wiek naturalnej menopauzy, przy czym praca zmianowa jest powiązana z późniejszym wiekiem klimakterium, a praca na nocnej zmianie ma związek z wcześniejszą menopauzą. Nie jest jasne, czy zmiany rytmu dobowego bezpośrednio oddziałują na regulację podwzgórza czy też rolę odgrywają tu inne czynniki, takie jak przewlekły stres, niepewność ekonomiczna oraz stosowanie różnych używek - mówi dr Stephanie Faubion, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy