Strona głównaPracaPraca za granicą. Jakie świadczenia socjalne przysługują?

Praca za granicą. Jakie świadczenia socjalne przysługują?

Polacy decydując się na pracę zarobkową za granicą, często nie są świadomi, że zdobywając legalne zatrudnienie stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Tym samym, podobnie jak lokalnym pracownikom, również polskim emigrantom należą się zagraniczne świadczenia socjalne. Jednym z najpopularniejszych jest dodatek przeznaczony na wychowywanie dzieci. Dzięki temu do rodzinnego budżetu może dodatkowo wpływać nawet kilkaset euro miesięcznie.
Praca za granicą. Jakie świadczenia socjalne przysługują? – Wysokość świadczeń socjalnych oraz kryteria decydujące o zakwalifikowaniu do programu regulowane są przez przepisy danego kraju. Niektóre z krajów UE podchodzą do zagranicznych pracowników bardzo liberalnie, uznając rynek pracy UE jako wspólny. Z kolei inne bardziej restrykcyjnie kontrolują wydatki na świadczenia socjalne, wprowadzając szereg ograniczeń, np. dotyczących miejsca zamieszkania odbiorcy dodatków oraz dziecka – tłumaczy Katarzyna Maziak, z Euro-Tax.pl, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconych za granicą podatków i należnych świadczeń socjalnych dla polskich emigrantów.

Jednymi z bardziej tolerancyjnych krajów pod względem świadczeń są Niemcy, Holandia i Czechy. W pierwszym przypadku dodatek przyznawany jest każdemu prawnemu opiekunowi dziecka, który odprowadza podatki w Niemczech. W Czechach warunkiem jest nieprzekroczenie o 2,4x ustalanej prawnie co roku kwoty minimum dochodu rodzinnego. W Holandii z kolei należy opłacać ubezpieczenie społeczne.

Większe ograniczenia spotkamy np. w Austrii, na Wyspach Brytyjskich czy w Belgii. Tam dziecko powinno wychowywać się razem z rodzicem otrzymującym świadczenie w danym kraju. Dodatkowo w przypadku Belgii, konieczne jest również podjęcie i kontynuowanie przez dziecko nauki na terenie Belgii. W odróżnieniu od Niemiec czy Holandii, w tym wypadku ciężko jest uzyskać świadczenia socjalne, gdy decydujemy się na krótkoterminowy pobyt zagranicą, np. w celu podjęcia pracy sezonowej. Polityka socjalna tych krajów preferuje emigrantów długoterminowych.

Istotnym elementem jest fakt, że zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju.

– W takim wypadku należałoby zrezygnować z zasiłków w Polsce, które są zazwyczaj zdecydowanie niższe. Warto o tym pamiętać, gdyż pobieranie świadczenia w dwóch krajach jednocześnie może skutkować koniecznością oddania pieniędzy w jednym kraju i utratą świadczenia w drugim – dodaje Katarzyna Maziak.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 19:28:14, 30-08-2011 wnuczek

    Może inne kraje dają więcej, ale Czechy są dość blisko, żeby zawsze można było wpaść na chwilę do rodziny czy znajomych, a równocześnie "prawnie" na tyle daleko od Polski, żeby mozna było uznać ten kraj za normalny i sprzyjający życiu (godnemu, ludzkiemu)...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy